HomeLajmi i Fundit

A do të ndalohet Trump nga mbajtja e posteve politike? Ja çfarë parashikon ligji

Ndërsa zemërimi për trazirat e javës së kaluar në Capitol Hill rritet, Dhoma e Përfaqësuesve po shkon drejt fajësimit të Presidentit Donald Trump për herë të dytë. Demokratët zbuluan të hënën një artikull fajësimi dhe presin që ta votojnë këtë javë.

Më shumë biznese dhe organizata po distancohen nga presidenti, duke përfshirë PGA, e cila tërhoqi turneun e saj të kampionatit 2022 nga kursi i golfit i Trump në Bedminster, New Jersey. Sakaq edhe rrjeti social “Twitter”, ka bllokuar llogarinë e Trump para disa ditësh.

Informacioni në lidhje me trazirat, i cili u nxit pjesërisht nga Trump, po del gjithashtu në dritë. Grupet e parave të errëta pro-Trump ishin midis atyre që mbanin protestën e 6 janarit që shkaktoi sulmin në Kapitol.

Tranzicioni i Biden vazhdon me shpejtësi. Të hënën, presidenti i zgjedhur njoftoi se do të emëronte diplomatin e karrierës William Burns për të udhëhequr Agjencinë Qendrore të Inteligjencës.

Sakaq disa ligjvënës amerikanë kanë thënë se presidenti Donald Trump duhet të skualifikohet nga mbajtja e një posti politik sërish, pas fajësimit të tij të mërkurën për nxitjen e një turme që sulmoi Kapitolin, ndërsa ligjvënësit po certifikonin fitoren e presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Kushtetuta e SHBA-ve thotë se ka dy mënyra për të ndëshkuar një zyrtar të fajësuar: largimi nga detyra ose “skualifikimi për të mbajtur çdo post nderi, besimi ose fitimi në Shtetet e Bashkuara”. Është përfunduar tashmë një aspekt ligjor, që fajëson Trumpin për nxitje të kryengritjes kur ai mbajti një fjalim për mbështetësit pak para se turma pro-Trump të sulmonte Kapitolin.

Largimi i një zyrtari nga posti kërkon një “bindje” nga një shumicë e dy të tretave të Senatit, sipas Kushtetutës. Vetëm një shumicë e thjeshtë është e nevojshme për skualifikimin nga postet. Historikisht, kjo votë ndodh vetëm pas një dënimi. Tre zyrtarë federalë në historinë e SHBA-ve janë skualifikuar përmes procedurave të fajësimit. Të tre ishin gjyqtarë federalë.