HomeShowbiz

A e dini se këta aktorë nuk kanë fituar kurrë një çmim Oscar?

Ata kanë gjithçka: talentin, dashurinë e miliona fansave, karizëm, pamje dhe role të shkëlqyera filmike. Ata janë aq të njohur sa vetëm emrat e tyre janë të mjaftueshëm për të mbushur kinematë. 

Kështu që është e çuditshme të dëgjosh se përkundër gjithë kësaj, në disa raste Akademia Amerikane e Filmit nuk i ka vlerësuar kurrë arritjet e tyre duke i shpërblyer me një çmim Oscar.

Zgjodhm nëntë nga aktorët më të njohur që, pavarësisht nga rolet e shkëlqyera që ata kanë luajtur dhe popullaritetin e tyre të jashtëzakonshëm, kurrë nuk e kanë mbajtur atë statujë të artë të lakmuar.

Brad Pitt

Në Fight Club dhe Troy

Ka qindra filma dhe megjithatë nuk ka një Oskar. Pitt është nominuar tre herë; hera e parë ishte në 1996 për rolin e tij në filmin 12 Monkeys. Por ai çmim i shkoi Kevin Spacey për The Usual Suspects. 

Johnny Depp

Në Piratët e Karaibeve 

Në Sleepy Hollow dhe Secret Window 

Deri në moshën 50 vjeç, ky aktor i njohur ka arritur të shfaqet në një mori filmash të njohur që kanë fituar një shumë të madhe parash dhe kanë marrë dashurinë e pakushtëzuar të audiencës. Depp u nominua tre herë për një Oskar, por kurrë nuk mori një të vetëm. Nominimi i tij i parë erdhi në 2004 për filmin Piratët e Karaibeve , por çmimi shkoi për Sean Penn në vend të Mystic River.

Ralph Fiennes

Në filmin Spider

Në Listën e Schindler dhe Harry Potter

Më romantiku i villains në ekran, Ralph Fiennes, është i njohur për shfaqjet e tij të shkëlqyera, megjithatë ai gjithashtu nuk ka marrë kurrë një çmim nderi nga Akademia. Kjo pavarësisht nga fakti se secili prej filmave në të cilët ai luajti doli të ishte kryesisht i suksesshëm dhe mblodhi shumë çmime në kategoritë e tjera. Për shembull, Lista e Schindler mori shtatë Oskar, dhe Pacienti Anglez  mori nëntë.

Jim Carrey

Në Diellin e Përjetshëm të Mendjes së Pastër.

Jim Carrey, pa ekzagjerim, është një nga aktorët e humorit më të famshëm në botë, si dhe një aktor i talentuar dhe një mjeshtër i falsifikimit. Por ai kurrë nuk është nominuar për një Oskar. Megjithatë ai është shfaqur në më shumë sesa komedi si Dumb and Dumber; arsenali i tij përfshin shkëlqimin e Diellit të Përjetshëm të Mendjes së PastërThe Truman Show,  Gjithmonë Thuaj Po dhe Maska – të gjithë ata janë filma të paharrueshëm.

Keanu Reeves

Në 47 Ronin

Ngjarja kryesore kinematografike e fundit të viteve 90 dhe fillimit të viteve 2000 – The Matrix  – ka mbledhur një numër të pabesueshëm çmimesh ndër vite, dhe pa Keanu Reeves është e vështirë të imagjinohet se si mund të kishte qenë kaq i suksesshëm. Sidoqoftë, Keanu nuk ka marrë kurrë një Oskar të vetëm. Çuditërisht, për rolin e tij në këtë film tani klasik, atij iu dha çmimi për luftën më të mirë dhe puthjen më të mirë nga MTV.

Tom Kruiz

Në filmin Lindur në Katër Korrik 

Cruise u nominua për një Oskar tre herë: për rolet në Lindur në Katër Korrik , Jerry Maguire  dhe Magnolia  – por ai ende nuk e ka marrë statujën e lakmuar. Ai mori role në blockbuster të njohur si Mission: Impossible , Eyes Wide Shut  nga Stanley Kubrick, Intervistë me një Vampir dhe filma të tjerë të shkëlqyeshëm. Po çfarë po ndodh ?!

Gary Oldman

Në filmin The Fifth Element

Tani ky është me të vërtetë një turp. Gary Oldman, i cili ishte quajtur aktori më i mirë i kohës sonë nga kritikë të shumtë të filmit, është nominuar për një Oskar vetëm një herë – për rolin e tij thriller Tinker Tailor Soldier Spy . Megjithatë ai është një mjeshtër i vërtetë i ekranit, pasi ka demonstruar talentin e tij në Rosencrantz dhe Guildenstern janë të vdekurDrakulaLeonElementi i Pestë dhe filma të tjerë që do të qëndrojnë përgjithmonë në historinë e kinemasë dhe mmemorien e njerëzve.

Bill Murray

Në Lost in Translation me Scarlett Johansson

Aktori i humorit Bill Murray u ngjit në majën e Olimpit të Hollywood-it falë komedisë GhostbustersDita e Groundhog është bërë prej kohësh një film kulti. Por nominimi i tij i parë dhe i vetëm për një Oskar erdhi shumë më vonë se këta filma – në vitin 2003, për Lost in Translation. Sidoqoftë, ai nuk fitoi, megjithëse Murray ka marrë një Glob të Artë.

Edward Norton

Në American History X dhe The Incredible Hulk.

Edward Norton, i cili do të mbetet përgjithmonë në kujtesën e shumicës së njerëzve, ka qenë i nominuar për Oskar disa herë – për Primal Frika  dhe të shkëlqyerin American History X. Ndër shfaqjet e tjera të shkëlqyera por pa shpërblim të Nortonit janë The Illusionist dhe Birdman .


TË NGJASHME