HomePolitikë

Akuzat për krime lufte, reagon për herë të parë Thaçi

Pas akuzave për krime lufte nga ana e Prokurorisë Speciale në Prishtinë, për krime lufte, ka reaguar pesidenti i Kosovës Hashim Thaçi

Ai tha se “Askush nuk mund të rishkruajë historinë e Kosovës”.

Reagimi vjen pas publikimit të një fotografie në “Facebook”ditën e djeshme, ku postoi emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli, dy ish komandantë të UÇK-së u akuzuan nga Prokuroria Speciale për një sërë krimesh, ku përfshihej vrasja, vrasja politike, përndjekja, tortura etj., krime këto të dyshuara se janë bërë gjatë konfliktit në Kosovë.

K.S/GotaNews


TË NGJASHME