HomeLajme

Analisti francez drejton snájpèrin nga gazetarët, dalin pamjet (Video)

Eric Zemmour, një analist francez i krahut të djathtë, i cili pritet të kandidojë për presidencën franceze vitin e ardhshëm, është kritikuar për drejtimin e një pushke snajperi ndaj një gazetari gjatë një panairi armësh. Eric Zemmour, 63-vjeçari i pavarur me një urrejtje famëkeqe ndaj shtypit, kreu këtë gjest në panairin e armëve Milipol në Paris të mërkurën në mëngjes.

Në pamjet e postuara në mediat sociale, Zemmour mund të shihet duke drejtuar armën, pa bërë asnjë kontroll sigurie.

Më pas ai tha: ‘A po bëni shaka? Tërhiquni!’ ndërsa ai drejton armën – e përdorur nga forcat speciale të pólicisë franceze – duke parë gazetarët.

Ministrja Marlène Schiappa súlmoi menjëherë z. Zemmour, duke e akúzuar atë për papërgjegjshmëri të madhe.

‘Të synosh gazetarët me armë dhe t’u thuash “të tërhiqen!” Nuk është qesharake”, shkroi zonja Schiappa në Twitter.

‘Është e tmerrshme. Sidomos pasi kishte thënë se donte të “ulte fuqinë e medias. Në një demokraci, liria e shtypit nuk është shaka dhe nuk duhet të kërcënohet kurrë.” 

Zemmour – një ish-gazetar – u përgjigj duke e quajtur Schiappa një ‘budallaqe’ dhe duke e akúzuar atë për ‘përpjekje për të ndezur një polemikë groteske’. 

Veprimi i Zemmour bëri që ata që shikonin të tregonin procedurat bazë të sigurisë, të cilat të gjithë duhet t’i respektojnë kur përdornin një armë zjarri. Rregulli 1 është se “Një armë duhet të trajtohet gjithmonë sikur të jetë e mbushur” dhe Rregulli 2 është “kurrë mos e drejtoni ose mos lejoni që tyta e armës të drejtohet diku që doni ta shkatërroni”.

Zemmour nuk ka deklaruar zyrtarisht se do të kandidojë për presidencën franceze në prill, por sondazhet tregojnë se ai ka një popullaritet të madh në mesin e ekstremit të djathtë. Ai ka dy dënime për përhapjen e urrejtjes kundër pakicave etnike dhe fetare, dhe rregullisht fajëson emigrantët për shkaktimin e të gjitha problemeve në Francën moderne.

Zemmour është një admirues i ish-presidentit amerikan Donald Trump dhe e pozicionon veten si kampion kundër elitës dhe kundër imigracionit. Ai kritikon shpesh mediat kryesore të ‘lajmeve të rreme’, pavarësisht se shfaqet shpesh në TV dhe shkruan artikuj dhe libra.

Ashtu si Trump, ai ka kritikuar prej kohësh mediat ‘themeluese’ dhe shpreson të ndërtojë një koalicion politik me votues të bardhë të klasës punëtore dhe konservatorë të pasur.  Përtej medias, Zemmour përmend sistemin e drejtësisë të Francës dhe pakicat etnike si ‘armiq’, duke bërë thirrje që të kontrollohen fuqitë e tyre.


TË NGJASHME