HomePolitikë

Anëtarësimi/ Bushati, pesimist


Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, teksa kujton si një arritje historike pas Luftës së Ftohtë, 15 vjetorin e  zgjerimit të BE-së me 10 shtete, nuk fsheh pesimizmin për situatën aktuale lidhur me zgjerimin e familjes evropiane.

Me një postim në llogarinë e tij në Twitter, Bushati shkruan se tashmë pranimi i Ballkanit Perëndimor duket tepër i largët.

“Sot shënohet 15 vjetori i zgjerimit të “Big Bang” të #EU me 10 vende të #CEE. Një arritje historike pas Luftës së Ftohtë. 15 vjet më vonë, pranimi në BE i #Ballkanit Perendimor duket mjaft i largët, duke mos tejkaluar ende boshllëqet ekonomike dhe sociale. Punë e pa përfunduar!”, shkruan ai ne Tiwtter.

bushati

TË NGJASHME