HomeTeknologji

Anulohet misioni i NASA-s në Hënë, ja njoftimi zyrtar

NASA ka anuluar nisjen e raketës hapësironer drejt Hënës, një mision i cili ishte parashikuar për të startuar ditën e sotme nga Florida. Mësohet se anulimi i fluturimit është bërë për shkaqe teknike, teksa në raketën SLS ishte shfaur papritur një temperaturë e lartë në një nga katër motorët e saj me karburant të lëngshëm.

Problemi është identifikuar më pak se dy orë para nisej dhe ky është shkaku i mos fluturimit të saj drejt Hënës.

Në një postimi në blog, NASA shkruan:

Inxhinierët tani po shikojnë opsionet për të mbledhur sa më parë të dhënat që zbulojnë shkakun e defektit në motor. Raketa Artemis I dhe anija kozmike janë në një gjenjde të sigurtë.”

LEXO EDHE: NASA nis sot epokën e re të eksplorimit të Hënë


TË NGJASHME