HomeSociale

Apokaliptike! Shpèrthen vullkani nënujor, pritet cunami i pazakontë në Paqësor

Një cunami ka godítur ishullin më të madh të Tongës dhe ai erdhi pasi shpèrtheu një vullkan nënujor në Paqësorin Jugor të shtunën, i cili nxori nga oqeani një re hiri dhe avulli që u ngrit 20 km në ajër.

Imazhet satelitore tregojnë një re masive hiri dhe valë godítëse që u përhapën nga shpèrthimi.

Dallgët kaluan vijën bregdetare të kryeqytetit të Tongës, Nuku’alofa, të shtunën, duke u derdhur në rrugët bregdetare dhe pronat e përmbytura, sipas CNN.

Ndërkohë kjo ka sjellë një paralajmërim për cunami dhe Shërbimet Meteorologjike të Tongës kanë lëshuar gjithashtu këshilla që të merren masa për shira të dendur, përmbytje të shpejta dhe erëra të forta në tokë dhe ujëra bregdetare.
Ishulli i afërt i Fixhit ka lëshuar gjithashtu një këshillë publike duke u kërkuar njerëzve që jetojnë në zona të ulëta bregdetare të “lëvizin drejt sigurisë në pritje të rrymave të forta dhe valëve të rrèzikshme”.

Një këshillë për cunami është lëshuar gjithashtu për zonat bregdetare në bregun verior dhe lindor të Ishullit të Veriut të Zelandës së Re dhe Ishujt Chatham, ku priten “rryma të forta dhe të pazakonta dhe valë të paparashikueshme në breg”, sipas Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Emergjencave të Zelandës së Re./ Burimi: CNN | GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME