HomeTeknologji

Apple prezanton iPhone 14, ja çfarë duhet të dini rreth tyre dhe pajisjeve Apple Watch

Apple ka zbuluar ditën e djeshm në një event në SHBA iPhone 14, me lidhje satelitore emergjente dhe teknologji për zbulimin e përplasjeve me makinë. Kompania zbuloi katër versione të celularit të ri në selinë e saj në Cupertino, me një audiencë që merr pjesë personalisht për herë të parë që nga pandemia.

Kompania prezantoi gjithashtu orën sportive ekstreme – Watch Ultra dhe produktet e gjeneratës së ardhshme iPhone, Watch dhe AirPod.

iPhone 14

iPhone 14 vjen në dy madhësi, iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus.

Celularët e rinj janë në gjendje të dërgojnë një thirrje urgjente për ndihmë nëpërmjet satelitit. Telefoni do të shfaq vendndodhjen e satelitëve që kalojnë lart dhe do të demonstrojë se si ta drejtoni pajisjen drejt tyre. Mund të duhen nga 15 sekonda deri në disa minuta për të dërguar një mesazh bazë.

“Investimi për të shtuar aftësinë satelitore nuk duhet të nënvlerësohet,” tha Ben Wood, analist kryesor në CCS Insight.

Analisti i teknologjisë Paolo Pescatore tha se ai besonte se inovacioni ishte një lajm i mirë për konsumatorët “në zona të vështira për t’u arritur”.

“Është inkurajuese të shohësh ofruesit që fillojnë të merren seriozisht me përdorimin e satelitit – përfundimisht lidhja e besueshme dhe e fuqishme është ende shumë e kërkuar nga të gjithë përdoruesit”, tha ai.
Veçoritë kryesore:
-Përmirësim i jetëgjatësisë së baterisë
-Ekrane qeramike që janë më të qëndrueshme
-Performancë më e mirë në dritë të ulët në kamerën e përparme
-Modaliteti i veprimit që stabilizon videon
-Shërbimi i sigurisë i quajtur Emergjencë SOS nëpërmjet Satelitit që mund të lidhet me shërbimet e urgjencës edhe nëse përdoruesi është jashtë gamës celulare ose Wi-fi. Është falas për përdoruesit e iPhone 14 në SHBA dhe Kanada.

Kamera e iPhone 14

Gjigandi i teknologjisë njoftoi një kamerë të re 12 megapikselë, të aftë për të marrë foto të subjekteve që lëvizin shpejt, dhe kompania pretendon një përmirësim prej 49% në kapjen në dritë të ulët.

Kamera e përparme përfshiu gjithashtu fokusimin automatik për herë të parë, për të ndihmuar në qartësinë e selfieve. Sipas Apple, përdoruesit e iPhone kanë bërë më shumë se tre trilion foto në 12 muajt e fundit.

iPhone 14 ka një çmim nga 799 dollarë (SHBA), 849 £ (MB).

iPhone 14 Pro

Ndryshimi më i madh në dizajnin e iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max është pjesa e sipërme e ekranit, e cila tani është një prerje në formë pilule.

Një veçori e quajtur Dynamic Island ka zëvendësuar shkallën e zezë, për të cilën ankohen shumë përdorues të iPhone – dhe mund të ndryshojë formën në varësi të njoftimeve që ka.

Ndryshimi tjetër i madh është se celulari mund të mbetet gjithmonë i ndezur.

Kur telefoni nuk është në përdorim, ekrani zbehet dhe shpejtësia e rifreskimit ulet.

Celulari vjen në një ngjyrë vjollce të thellë së bashku me të zezën, argjendin dhe ari.

iPhone 14 Pro kushton 999 dollarë (SHBA), 1099 £ (MB).
Veçoritë kryesore:
-Një ekran që nuk fiket, edhe kur nuk është në përdorim.
-Bateria ka një modalitet që e bën të zgjasë më shumë.
-Përdorim i çipit më të fundit A16 Bionic, për të cilin Apple thotë se është ndërtuar në një proces 4 nanometër.
-Një kamerë 48 megapiksel falë një sensori më të madh.
-Fotografi më të mira në një dritë të ulët.
-Blic i ridizajnuar.

Apple Watch Ultra

Rezistent ndaj notit, rezistent ndaj pluhurit dhe rezistent ndaj çarjeve – Apple ka shpallur rivalin e saj me prodhuesit mëdhenj të orës si Garmin, Polar dhe të tjerë .

Ultramaratoneri Scott Jurek nga Born to Run u shfaq në prezantimin e orës së re, e cila u fokusua në një dizajn më të madh të fytyrës për përdorim në sporte ekstreme.

Të gjitha orët Ultra kanë deri në 36 orë jetëgjatësi baterie me një karikim të vetëm dhe një jetëgjatësi të zgjatur të baterisë prej 60 orësh, me Apple që premton fuqi të mjaftueshme për klientët e saj për të përfunduar një ultra-triathlon që përfshin not, çiklizëm dhe vrap.

Apple Watch Ultra ka një çmim prej 799 dollarë në SHBA, 849 £ në MB.

Apple Watch Seria 8

Apple Watch Series 8 ka një sërë veçorish të reja, duke përfshirë zbulimin e përplasjes me makinë, sensorët e temperaturës për gjurmimin e cikleve të ovulacionit dhe një opsion të ri të modalitetit me energji të ulët.

Njerëzit kanë qenë të kujdesshëm në lidhje me gjurmuesit e menstruacioneve që kur u bënë ndryshime në legjislacionin e abortit në SHBA dhe ka shqetësime se të dhënat për periodat mund të përdoren nga zbatimi i ligjit. Apple thotë se të dhënat në pajisjet e saj do të jenë të koduara dhe të aksesueshme vetëm përmes një kodi kalimi ose biometrike.

“Ne po e çojmë angazhimin tonë për shëndetin e grave edhe më tej,” tha Jeff Williams, Shefi Operativ në Apple.

Apple tha se një njoftim i ri automatik i ovulacionit retrospektiv mund të ndihmojë ata që po përpiqen të mbeten shtatzënë.

Nëse aktivizohet, ora e re mund të monitorojë temperaturën e trupit çdo pesë sekonda gjatë natës dhe të zbulojë ndryshime të vogla që mund të sinjalizojnë ovulimin.

Një tjetër veçori e re është zbulimi i përplasjeve me makinë. Duke përdorur sensorë, ora do të jetë në gjendje të identifikojë një përplasje të rëndë dhe do të lidhë automatikisht përdoruesin e saj me shërbimet e urgjencës, do të sigurojë vendndodhjen e tyre të saktë dhe do të njoftojë kontaktet e urgjencës.

Seria 8 tani ka gjithashtu një modalitet me fuqi të ulët, një veçori e huazuar nga iPhone, që premton deri në 36 orë jetëgjatësi të baterisë me një karikim të plotë.

Apple Watch Series 8 ka një çmim prej 399 dollarë në SHBA, 419 £ në MB.

AirPods

AirPods Pro janë më të lehta për t’u gjetur se paraardhëset e tyre. Çdo palë vjen me një sistem të ri për gjetjen e kufjeve individuale të humbura, të cilat luajnë një tingull kur bien jashtë kasës.

Për më tepër, vetë kasa ka altoparlantin e vet, i cili do të luajë një tingull më të lartë kur të kërkohet nga aplikacioni Find My.

AirPods Pro i ri ka një çmim prej 249 dollarë (SHBA), 249 £ (MB)./ Burimi: BBC | Përktheu dhe përshtati: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME