HomeShëndeti

Arsyet pse djathi është fantastik për shëndetin tuaj

Të gjithë kemi pritur për një rezultat të tillë: pesë përfitimet e mrekullueshme shëndetësore të djathit, sipas shkencës.

Ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Në një raport të vitit 2016-të që ka analizuar rezultatet nga 31 studime që krahasojnë se njerëzit që pijnë qumështin a kanë të zhvilluara sëmundje kardiovaskulare apo jo?! Një gjetje e madhe ishte se të ngrënit e dy copave djathë në ditë u shoqërua me 18% rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës. Duke shkruar në Journal British Nutrition, autorët propozojnë që mineralet si kalcium, kalium, magnez dhe vitamina si riboflavina dhe B12 mund të luajnë një rol.

Mbrojtja nga diabeti

Konsumimi i porcioneve të djathit në ditë mund të ulë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 me 8% thotë një analizë e studimeve të fundit të publikuara në Clinical Nutrition në American Journal. Ka shumë lajme të mira nga i njëjti studim: njerëzit që hanin rreth 3/4 filxhanë kos përditë kishin rrezik më të ulët. Një studim tjetër në AJCN, ky nga Suedia, gjeti se gratë që konsumuan më pak se dy copa djathë në ditë, gjithashtu e ulën rrezikun e diabetit të tipit 2. Kalciumi, i cili rrit sekretimin e insulinës mund të zvogëlojë rezistencën ndaj insulinës, mund të shmangë sëmundjen, thonë studiuesit. Proteinat e hirrës mund të luajnë gjithashtu një rol, pasi ato mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Ndihmon në zgjatjen e jetës

Të ngrënët e djathit me të vërtetë mund të të ndihmojë të jetosh më gjatë. Një studim i vitit 2016-të në Journal of Clinical Nutrition, i cili mori si kampion 960 burra francezë për pothuajse 15 vjet për të parë konstatoi se ushqimet që hanin kishin një lidhje me ta kur ata vdiqën. Gjetja e lumtur? Dy copa djathë në ditë, bëjnë që të ketë 38% më pak probalitet për të vdekur. Ndoshta efektet e uljes së presionit të gjakut të kalciumit luajnë një rol ose aftësia e tij për të frenuar absorbimin e yndyrës në zorrë, shkruajnë studiuesit.

Përmirëson kolesterolin tuaj

Mbajtja e shëndetit të zemrës, me një copë djathë çdo ditë mund të ulë kolesterolin. Një studim i vitit 2015-të krahasoi kolesterolin në gjakun e njerëzve që hanin një dietë të caktuar, që përfshinte gjalpin ose djathin në të. Megjithëse të dyja dietat kishin të njëjtën sasi të yndyrës dhe kalorive të ngopura, ngrënësit e djathit përfunduan sprovat me kolesterolin më të ulët se homologët e tyre të ngrënies. Ndryshimet e kolesterolit mund të jenë për shkak të aftësisë së kalciumit për të trazuar yndyrën përmes zorrëve, në mënyrë që të mos absorboni atë dhe kaloritë e saj(sasia e kalciumit është shumë më e madhe në djathë sesa në gjalpë). Vitamina K2, e gjetur në produktet e qumështit të fermentuar si djathi, gjithashtu mund të luajë një rol.

Ju bën më të fortë

Konsumimi i një filxhani djathi rikota në ditë për 12 javë rresht nxit masën e muskujve dhe përmirëson ekuilibrin në të rriturit e shëndetshëm mbi 60 vjeç. Studiuesit thonë se proteina e qumështit, kazeinë dhe hirra mund të nxisin përmirësimin e shëndetit.


TË NGJASHME