HomeShowbiz

Artistët që po fitojnë më shumë për 2019!

Të ndihmuar nga publikimet e fundit dhe performancat ne koncerte, këta pesë artistë në zhanre të ndryshme, po grumbullojne më shumë të holla në platformat e shpërndarje audio dhe video, këtë vit.

  1. ARIANA GRANDE – 2.83 miliardë dollarë
  2. POST MALONE – 2.63 miliardë dollarë
  3. DRAKE – 2.58 miliardë dollarë
  4. JUICE WRLD – 1.92 miliardë dollarë
  5. BILLIE EILISH – 1.89 miliardë dollarë

Në një kontakt me producentin Silvi Fort nga record labeli Money Music Entertainment, na shpjegon si funksionon kjo industri në ditët e sotme. Si themelues dhe drejtues i nje record label-i me standarte me te mira europiane dhe amerikane na tregon përse artistet shqiptarë shpesh ndodhen në vështirësi financiare.

Të ardhurat totale në rank global nga muzika janë rritur me 9.7%, kurse të ardhurat nga platformat streaming janë rritur me 34%. Rajoni me rritjen me të madhe është amerika llatine, për të katërtin vit radhazi. Fakti qe degjuesit nga Shqiperia nuk kane akses në këto platforma, tregon producenti, privon kengetarin të gjenerojë të ardhura me këngët për tregun shqipëtare. Gjithsesi e ardhmja është premtuese dhe shqiptarët që jetojnë jashtë shqipërisë mund të dëgjojnë këngët e tyre të preferuara ne platformat iTunes, Tidal, Spotify, Deezer etj, nëse kengëtari i ka publikuar.

Money Music Entertainment ofron paketen e plote për çdo artist nga krijimi i vijës muzikore, beat-i, teksti, regjistrimi, videoklipi dhe shpërndarja. Po ashtu shembujt si Rita Ora, Bebe Rexha, Era Istrefi dhe Dua Lupa na tregojnë se një produksion cilësore mund të vlersohet nga e gjithë bota, duke qënë se barrierat e dikurshme kane rënë dhe talenti i ushqyer me punë e ka suksesin e garantuar.


TË NGJASHME