HomeLajme

Atentat ndaj vëllezërve shqiptarë, humb jetën njëri prej tyre

Një burrë 39-vjeçar u qëllua për vdekje të mërkurën në mbrëmje në qytetin bavarez të Abensberg (rrethi Kelheim) në një parkim para një supermarketi. Një burrë tjetër u qëllua dhe u plagos rëndë, tha një zëdhënës i policisë.

Oficerët arrestuan dy të dyshuar në mbrëmje. Sipas zëdhënësit të policisë, të dyshuarit janë të lidhur me njëri-tjetrin. Viktima është Fatos L., me origjinë shqiptare. Mediat kosovare ndërkohë, shkruajnë se viktima është Fatos Lumi nga Bllaca e Suharekës.

Sipas njoftimeve të policisë, një nga dy burrat e arrestuar qëlloi me armë zjarri mbi 39 vjeçarin shqiptar. Viktima vdiq në vendin e ngjarjes.

Pak kohë më vonë, të shtëna të mëtejshme u regjistruan në të njëjtën zonë. Një 46-vjeçar u godit dhe u plagos rëndë, i cili dyshohet se është vëllai i tij. Ai u transportua në spital me anë të një helikopter.

Dëshmitarët mund të përshkruanin automjetin që u largua nga vendi i ngjarjes menjëherë pas të shtënave. Policia arriti t’i ndalonte kohë e ndihmuar edhe nga një helikopter nga ajri. Dy burrat nga Kosova 30 dhe 41 vjeç u arrestuan pa rezistencë.

Dy të dyshuarit kanë lidhje midis tyre, tha zëdhënësi i policisë Günther Tomaschko.

Për më tepër, policia arriti të sekuestronte armën e vrasjes. Edhe autorët dyshohet se janë nga Kosova. Aktualisht policia supozon se dy të dyshuarit dhe viktimat e njihnin njëri-tjetrin.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=kupy9g1g8uY&w=560&h=315]

TË NGJASHME