HomeLajme

Australia “digjet” nga i nxehti

Një valë ekstreme të nxehti ka prekur Australinë që nga e shtuna e kaluar, duke shkaktuar zjarre, viktima dhe një rritje të numrit të personave që shtrohenspitale.

Byroja australiane e Meteorologjisë tha se, të dhënat paraprake tregonin një temperaturë kombëtare maksimale prej 40 gradë Celsius.

Ndërkohë që qyteti Noona, në New South Wales ka regjistruar temperaturën 35.9 gradë Celsius gjatë natës. Kjo është temperatura minimale më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Australi.

Temperaturat aktualisht janë mbi 42 gradë Celsius në shumë zona të vendit, me disa pjesë të Australisë perëndimore që do të regjistrojnë temperatura deri në 14 gradë më të larta sesa mesatarja.

Rekordet janë thyer në të paktën 10 zona të vendit. Në qytetin Tarcoola, në Australinë jugore, mërkuri arriti në 49 gradë Celsius të martën, ndërsa në Port Augusta u regjistrua temperatura 48.9 gradë Celsius.


TË NGJASHME