HomeLajme

Australia njeh Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit

Australia po mendon që të njohë Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit.

Kryeministi australian, Scott Morrison bën të ditur lajmin se Australia do ta njohë Jeruzalemin kryeqytet të Izraelit. Konflikti midis 2 shteteve pritet te ketë një zgjidhje.

Përpara se të marri një vendim Morrison tha se do të konsultohet me kabinetin e tij dhe kombet e tjera.

Kundërshtarë politikë thanë se kjo ishte një deklaratë para zgjedhjeve për “mashtrim votash”.

Në maj, ambasada e SHBA ne Jeruzalem, u zhvendos nga Tel Avivi.

 


TË NGJASHME