HomeShowbiz

Ava Max për herë të parë në ‘VMA’

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Ava Max është nominuar për herë të parë për MTV Video Music Awards. Autorja e hitit “Sweet but Psycho” është bërë pjesë e kategorisë ‘Artisti i ri më i mirë’.

Ndonëse ky është një zhvillim i rëndësishëm për karrieren e 25 vjeçares, gara në këtë kategori paraqitet e fortë për shqiptaren, pasi favoritë konsiderohen Billie Eilish apo Lil Nas X.

Në listën e VMA janë përfshirë edhe shqiptaret Bebe Rexha dhe Dua Lipa.

Të dyja janë pjesë e kategorisë ‘Best Dance’, me Beben e nominuar për dy këngë: “Call You Mine” dhe “Say My Name”, ndërsa Dua me “Electricity”.

Rita Ora nuk është bërë pjesë e VMA, ndonëse ka publikuar këngë të shumta përgjatë vitit të kaluar, të cilat janë vlerësuar nga kritikët.

Lista e VMA dominohet këtë vit nga Ariana Grande dhe Taylor Swift me nga 10 nominime secila, të ndjekura nga Billie Eilish dhe Lil Nas X me nëntë dhe tetë nominime.

Lista e plotë

VIDEO OF THE YEAR
21 Savage ft. J. Cole –  “a lot”
Billie Eilish – “Bad Guy”
Ariana Grande – “thank u, next”
Jonas Brothers – “Sucker”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)”
Taylor Swift – “You Need to Calm Down”

ARTIST OF THE YEAR
Cardi B
Billie Eilish
Ariana Grande
Halsey
Jonas Brothers
Shawn Mendes

SONG OF THE YEAR
Drake – “In My Feelings”
Ariana Grande – “thank u, next”
Jonas Brothers – “Sucker”
Lady Gaga & Bradley Cooper – “Shallow”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)”
Taylor Swift – “You Need to Calm Down”

BEST NEW ARTIST, presented by Taco Bell®
Ava Max
Billie Eilish
H.E.R.
Lil Nas X
Lizzo
ROSALÍA

BEST COLLABORATION
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)”
Lady Gaga & Bradley Cooper – “Shallow”
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita”
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!”
Ed Sheeran & Justin Bieber – “I Don’t Care”
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv”

PUSH ARTIST OF THE YEAR
Bazzi
CNCO
Billie Eilish
H.E.R.
Lauv
Lizzo

BEST POP
5 Seconds of Summer – “Easier”
Cardi B & Bruno Mars – “Please Me”
Billie Eilish – “Bad Guy”
Khalid – “Talk”
Ariana Grande – “thank u, next”
Jonas Brothers – “Sucker”
Taylor Swift – “You Need to Calm Down”

BEST HIP HOP
2 Chainz ft. Ariana Grande – “Rule the World”
21 Savage ft. J. Cole –  “a lot”
Cardi B – “Money”
DJ Khaled ft. Nipsey Hussle & John Legend – “Higher”
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)”
Travis Scott ft. Drake – “SICKO MODE”

BEST R&B
Anderson .Paak ft. Smokey Robinson – “Make It Better”
Childish Gambino – “Feels Like Summer”
H.E.R. ft. Bryson Tiller – “Could’ve Been”
Alicia Keys – “Raise A Man”
Ella Mai – “Trip”
Normani ft. 6lack – “Waves”

BEST K-POP
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv”
BLACKPINK – “Kill This Love”
Monsta X ft. French Montana – “Who Do You Love”
TOMORROW X TOGETHER – “Cat & Dog”
NCT 127 – “Regular”
EXO – “Tempo”

BEST LATIN
Anuel AA, Karol G – “Secreto”
Bad Bunny ft. Drake – “MIA”
benny blanco, Tainy, Selena Gomez, J Balvin – “I Can’t Get Enough”
Daddy Yankee ft. Snow – “Con Calma”
Maluma – “Mala Mía”
ROSALÍA & J Balvin ft. El Guincho – “Con Altura”

BEST DANCE
The Chainsmokers ft. Bebe Rexha – “Call You Mine”
Clean Bandit ft. Demi Lovato – “Solo”
DJ Snake ft. Selena Gomez, Ozuna & Cardi B – “Taki Taki”
David Guetta, Bebe Rexha & J Balvin – “Say My Name”
Marshmello & Bastille – “Happier”
Silk City & Dua Lipa – “Electricity”

BEST ROCK
The 1975 – “Love It If We Made It”
Fall Out Boy – “Bishops Knife Trick”
Imagine Dragons – “Natural”
Lenny Kravitz – “Low”
Panic! At The Disco – “High Hopes”
twenty one pilots – “My Blood”

VIDEO FOR GOOD
Halsey – “Nightmare”
The Killers – “Land of the Free”
Jamie N Commons, Skylar Grey ft. Gallant – “Runaway Train”
John Legend – “Preach”
Lil Dicky – “Earth”
Taylor Swift – “You Need to Calm Down”

BEST DIRECTION
Billie Eilish – “Bad Guy” – Directed by Dave Meyers
FKA twigs – “Cellophane” – Directed by Andrew Thomas Huang
Ariana Grande – “thank you, next” Directed by Hannah Lux Davis
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Directed by Calmatic?
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Directed by Dano Cerny?
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Directed by Drew Kirsch & Taylor Swift

BEST VISUAL EFFECTS
Billie Eilish – “when the party’s over” – Visual Effects by Ryan Ross, Andres Jaramillo
FKA twigs – “Cellophane” – Visual Effects by Matt Chandler, Fabio Zaveti for Analog
Ariana Grande – “God is a Woman” – Visual Effects by Fabrice Lagayette, Kristina Prilukova & Rebecca Rice for Mathematic
DJ Khaled ft. SZA – “Just Us” – Visual Effects by Sergii Mashevskyi?
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Visual Effects by Ethan Chancer?
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!” – Visual Effects by Loris Paillier & Lucas Salton for BUF VFX?

BEST EDITING
Anderson .Paak ft. Kendrick Lamar – “Tints” – Editing by Elias Talbot
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Editing by Calmatic?
Billie Eilish – “Bad Guy” – Editing by Billie Eilish
Ariana Grande – “7 Rings” – Editing by Hannah Lux Davis & Taylor Walsh
Solange – “Almeda” – Editing by Solange Knowles, Vinnie Hobbs, Jonathon Proctor
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Editing by Jarrett Fijal?

BEST ART DIRECTION
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv” – Art Direction by JinSil Park, BoNa Kim (MU:E)
Ariana Grande – “7 Rings” – Art Direction by John Richoux?
Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus – “Old Town Road (Remix)” – Art Direction by Itaru Dela Vegas
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Art Direction by Tatiana Van Sauter?
Taylor Swift – “You Need to Calm Down” – Art Direction by Brittany Porter
Kanye West and Lil’ Pump ft. Adele Givens – “I Love It” – Art Direction by Tino Schaedler?

BEST CHOREOGRAPHY
FKA twigs – “Cellophane” – Choreography by Kelly Yvonne
ROSALÍA & J Balvin ft. El Guincho – “Con Altura” – Choreography by Charm La’Donna?
LSD ft. Labrinth, Sia, Diplo – “No New Friends” – Choreography by Ryan Heffington?
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Choreography by Calvit Hodge, Sara Biv
Solange – “Almeda” – Choreography by Maya Taylor, Solange Knowles
BTS ft. Halsey – “Boy With Luv” – Choreography by Rie Hata?

BEST CINEMATOGRAPHY
Anderson .Paak ft. Kendrick Lamar – “Tints” – Cinematography by Elias Talbot
Billie Eilish – “hostage” – Cinematography by Pau Castejon
Ariana Grande – “thank you, next” – Cinematography by Christopher Probst?
Shawn Mendes & Camila Cabello – “Señorita” – Cinematography by Scott Cunningham
Solange – “Almeda” – Cinematography by Chayse Irvin, Ryan Marie Helfant, Justin Hamilton
Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco – “ME!” – Cinematography by Starr Whitesides


TË NGJASHME