HomeShowbiz

Barack Obama feston 60 vjetorin e lindjes me qindra të ftuar

Festa në natyrë pritet të ketë qindra mysafirë, megjithëse Presidenti Joe Biden nuk do të jetë njëri prej tyre. Ish-presidenti Barack Obama mbush 60 vjeç dhe ai po feston rastin me një festë ditëlindjeje të mbushur me njerëz të famshëm në pronën e familjes së tij në breg të detit në Martha’s Vineyard.

Axios raportoi se 475 mysafirë – përfshirë miqtë, familjen dhe ish-ndihmësit e Obamës pritet të marrin pjesë në festë, përveç më shumë se 200 punonjësve që po punojnë në këtë event.

Pearl Jam gjithashtu pritet të luajë në festë, dhe regjisori i filmit Steven Spielberg është ndër mysafirët e pritur, sipas Axios. Oprah Winfrey dhe George Clooney gjithashtu morën ftesa, sipas The Hill.

“Do të jetë e madhe”, tha një burim për The Hill.

Thuhet se çifti Obama po organizon festën në shtëpinë e tyre gati 12 milionë dollarë në Edgartown, të cilën ata e blenë nga pronari i Boston Celtics, Wyc Grousbeck në vitin 2019.

Festa e ditëlindjes së tij vjen mes shqetësimeve në rritje në lidhje me përhapjen e variantit Delta të COVID-19. Ndërsa vaksinat COVID-19 janë treguar jashtëzakonisht efektive në parandalimin e komplikimeve për shkak të sëmundjes, provat sugjerojnë që individët e vaksinuar ende mund të kapin dhe transmetojnë variantin Delta.

Një person, me njohuri për protokollet e partisë së Obamës i tha Axios se të gjithë mysafirëve u është kërkuar të vaksinohen dhe do t’u kërkohet të bëjnë një test COVID-19. Festa do mbahet edhe jashtë, ku rreziku i transmetimit të COVID-19 është më i ulëti.

Qarku Dukes ka shkallën e dytë më të lartë të vaksinimit të të gjitha qarqeve në Massachusetts, i cili ka shkallën e tretë më të lartë të vaksinimit në vend. Dhe sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ishulli nuk po përjeton ende transmetim “thelbësor” ose “të lartë” të COVID-19 (CDC rishikoi udhëzimet e tij javën e kaluar për të thënë se të gjithë në këto zona, pavarësisht nga statusi i vaksinimit, duhet të mbajnë maska ??në ambiente të mbyllura jashtë shtëpive të tyre, për shkak të transmetueshmërisë së variantit Delta).

Megjithatë, zyrtarët lokalë dhe kombëtarë të shëndetit po u bëjnë thirrje njerëzve të jenë të kujdesshëm, edhe pasi kanë hequr rregullat e COVID-19 këtë pranverë të kaluar.

Një bashkëpunëtor i ngushtë i Obamës i cili nuk do të jetë në festë këtë fundjavë është Presidenti Joe Biden, i cili po udhëton për pushimet e tij verore në Rehoboth, Delaware, “ku do të qëndrojë gjatë fundjavës”, sipas orarit të tij javor.

“Ndërsa Presidenti Biden nuk është në gjendje të marrë pjesë këtë fundjavë, ai mezi pret të arrijë së shpejti me ish -Presidentin Obama dhe ta mirëpresë siç duhet në klubin mbi 60 vjeç,” tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë për The Hill.


TË NGJASHME