HomeShëndeti

Bark të fryrë? Ja zgjidhja

Shpesh herë mbasi kemi ngrënë ndihemi të fryrë. Kjo është arsyeja pse, duhet të ushqehemi shëndetshm dhe të ushtrohemi rregullisht.

Pra, nëse jeni ndjerë të fryrë, këtu janë disa këshilla të thjeshta të cilat sigurisht që ju bëjnë të ndjeheni më mirë:

1.Konsumoni shumë perime të freskëta dhe perime jeshile!

Konsumimi i karotave dhe panxhareve konsiderohet i mirë për trupin. Por sigurohuni që t’i lani mirë me ujë të ngrohtë edhe pak kripë. Gjithashtu mund të konsumoni edhe sallatë.

12 Ways to Eat More Vegetables and Fruit | Cooking Light

2.Shmangni konsumimin e tepërt të çajit dhe kafesë!

Çaji dhe kafeja kanë tendencë të dehidratojnë trupin. Por, ju mund të zgjidhni çajra bimor me kanellë, dhe limon pasi ato rrisin aftësinë e trupit për të luftuar kundër çdo infeksioni dhe janë nxitës të imunitetit.

What Is Caffeine? Health Benefits, Risks, and Sources | Everyday ...

3. Frutat e thata!

Bajamet, arrat, farat chia, farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe acideve yndyrore omega 3.

Add dry fruits to your diet with these easy recipes | Lifestyle ...

4. Ushtrimet fizike!

Ushtrohuni rregullisht në mënyrë që mendja dhe trupi të ndjehen të freskët dhe plot energji.

Physical Activity, Exercise, and HIV | The Well Project

TË NGJASHME