HomePolitikë

Basha me tone të ashpta për kaosin e krijuar në Kakavijë

Kreu i opozitës Lulzim Basha shpërndau në “Twitter” deklaratën e Partisë Demokratike për situatën e rëndë me qytetarët shqiptarë në Kakavijë.

“Njerëz të braktisur nga një qeveri e dështuar. Turp!”, – shkruan Basha në Twitter bashkëngjitur linkut me deklaratën e PD.

Pavarësisht situatës së rëndë humanitare në pikën kufitare të Kakavijës, autoritetet greke nuk kanë ndyshuar asnjë nga masat kufizuese.

Policia e Shtetit bën me dije se Policia greke ka njoftuar Policinë Kufitare në Kakavijë dhe Kapshticë se duke filluar nga data 16.08.2020, nga ora 06:00 deri në orën 22:00 të çdo dite në vazhdim, për të hyrë në Republikën e Greqisë, nëpërmjet Kakavijës do lejohet të hyjnë në Greqi vetëm 750 shtetas çdo ditë, ndërsa nga Kapshtica vetëm 300 shtetas çdo ditë.


TË NGJASHME