HomeShëndeti

Benefitet e të ngrënit dark herët

Hulumtimet kanë zbuluar se koha që ju hani mund të luajë një rol të rëndësishëm në fitimin e peshës. Për më shumë le tu hedhim një sy pikave të mëposhtme:

  1. Të ngrënit vonë shoqërohet me shtimin në peshë.

Sipas një studimi të botuar sot në Revistën e Shoqërisë Endokrine për Endokrinologjinë Klinike dhe Metabolizmin, ngrënia e një darke të vonë shoqërohet me shtim në peshë dhe nivele të larta të sheqerit në gjak, pavarësisht nëse vakti është i njëjti që do të keni ngrënë më herët.

“Ne ishim të vetëdijshëm për hulumtime të tjera që sugjeruan që ngrënia e vonë është e lidhur me mbipeshën, dhe për shkak se shoqërimi nuk është njësoj si shkaku, ne kemi dashur ta shikojmë këtë në një mënyrë më rigoroze,” sëbashku me autorin e studimit Dr. Jonathan C. Jun, bashkëpunëtor profesori i mjekësisë në Universitetin Johns Hopkins i tha Healthline.

Ai shpjegoi se ekipi hulumtues dëshironte të kuptonte nëse ngrënia e vonë në të vërtetë ndryshon metabolizmin në një mënyrë që promovon mbipesha.

“Prandaj kjo është arsyeja pse ne kemi vendosur të bëjmë këtë gjykim të rastësishëm të kontrolluar klinikisht, duke marrë njerëz të shëndetshëm dhe t’i bëjmë ata të hanë në dy periudha të ndryshme, të kontrollojnë ushqimin e tyre, të kontrollojnë dietën e tyre dhe të kontrollojnë edhe kohën e tyre të gjumit,” tha ai.

2. Ushqime të njëjta, kalori të njejta

Jun dhe ekipi studiuan 20 vullnetarë të shëndetshëm (10 burra dhe 10 gra) për të zbuluar se si trupat e tyre metabolizuan darkën e ngrënë në 10 p.m. në vend të 6 p.m.

Të gjithë pjesëmarrësit e studimit shkuan për të fjetur në të njëjtën kohë: 11 p.m.

Gjetjet e studimit tregojnë se niveli i sheqerit në gjak është më i lartë, dhe sasia e yndyrës digjet më e ulët, kur hani një darkë të vonë, edhe kur njerëzit hanin të njëjtin vakt.

“Ne nuk ishim të befasuar. Studiues të tjerë kanë bërë punë të ngjashme duke shikuar ritmet dhe dietën cirkiane, dhe laboratorët e tjerë kanë treguar se nëse hani jashtë fazës me ritmin normal të trupit tuaj, nuk metabolizoni glukozën në të njëjtën mënyrë, “tha Jun.

Studimi zbuloi se ngrënësit e vonë kishin nivele kulmore të sheqerit në gjak pothuajse 20 përqind më të larta dhe djegia e dhjamit u ul me 10 përqind, krahasuar me ata që hanin darkë më herët.

“Efektet që kemi parë te vullnetarët e shëndetshëm mund të jenë më të theksuara te njerëzit me obezitet ose diabet, të cilët tashmë kanë një metabolizëm të kompromentuar,” tha autori i parë i studimit Chenjuan Gu, PhD, një studiues postdoktoral në Universitetin Johns Hopkins, në një deklaratë.

3. Asnjë madhësi nuk i përshtatet orarit të vonë

Pjesa më interesante e këtij studimi është se studiuesit zbuluan se jo të gjithë reagojnë ndaj ngrënies së vakteve të vona në të njëjtën mënyrë.

“Ajo që më habiti më shumë ishte se jo të gjithë ishin të prekshëm në të njëjtën mënyrë,” tha Jun. “Kishte një grup, ju e dini nëse keni parë modelin e aktivitetit në 2 javët e mëparshme, njerëz që ishin mësuar të flinin më herët bënë më të keqen kur u dhamë një vakt të vonë. “

Sipas Qershorit, njerëzit që janë bufat e natës që hëngrën deri në 2 ose 3 të mëngjesit në mëngjes dukej se nuk ishin të ndikuar nga ndryshimi i vaktit të tyre. “Nuk është një madhësi që i përshtatet të gjitha; ka ndryshime në metabolizmin e njerëzve që ose i bën ata më të prekshëm ndaj ngrënies vonë ose nuk i prek aspak”.


4. Çfarë duhet të bëjmë

Diewald rekomandoi të keni një rostiçeri të vogël me proteina të lartë si kos grek të spërkatur me arra në orët e vona të pasdites nëse e dini që do të jeni vonë në shtëpi.

“Frenimi i oreksit pak në mënyrë që nëse duhet të hani më vonë seç është parashikuar, mund të jetë një vakt me madhësi të lehtë rostiçeri,” tha ajo.

Zgjedhjet mund të përfshijnë të hani një sallatë të vogël me pulë të pjekur në skarë, gjysmë sanduiçi dhe fruta, ose një filxhan supë me perime dhe një gotë qumësht me pak yndyrë.

“Synoni të hani ushqimin tuaj me sasi më të madhe në mëngjes ose drekë nëse është e mundur,” tha Diewal

5. Përfundimi

Një studim i fundit zbulon se ngrënia e një darke të vonë mund të shkaktojë shtim në peshë dhe nivele të larta të sheqerit në gjak, pavarësisht kalorive.

Studiuesit zbuluan se jo të gjithë reagojnë në të njëjtën mënyrë, dhe njerëzit që ishin mësuar me kohën e hershme të shtratit kishin më shumë peshë nga një darkë e vonë.

Sipas studiuesve, kjo është provë e fortë që ngrënia e vaktit të vonë shkakton shtim në peshë edhe nëse nuk rritni kaloritë e konsumuara.

Ekspertët thonë se kur punoni ditë të gjata është ide e mirë të hani një rostiçeri të shëndetshme pasdite për të frenuar oreksin tuaj për një darkë të vonë.


TË NGJASHME