HomeShëndeti

Berberi vdes nga COVID-19 pasi vazhdoi të punonte edhe pas thirrjeve për distancim shoqëror

Sipas disa raporteve të konfirmuara, një berber në Mississippi vdiq nga komplikimet e koronavirus pasi familja e tij tha se ai vazhdoi të punonte dhe të priste flokë përkundër paralajmërimeve të autoriteteve për distancimin shoqëror.

Miqtë, familja dhe komuniteti i Brookhaven, Mississippi ka qenë në gjendje shoku pas vdekjes së papritur të 46 vjeçarit Eugene Johnson, një berber i dashur dhe shtylla e komunitetit.

“Një ikonë e shkëlqyeshme. Ai preku jetët e kaq shumë njerëzve këtu. Edhe vende të tjera, “tha kushëriri i tij Teegie Hargro, duke detajuar se si një grup Berberësh nga Facebook në të gjithë vendin i kishin bërë homazhe këtë fundjavë.

Afro-amerikanët po vdesin me një shkallë disproporcionale nga COVID-19 në disa shtete në të gjithë vendin, veçanërisht në jug dhe në të gjithë vendin.

Dr, Anthony Fauci, Drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, thotë se vendi duhet të vazhdojë të mbajë udhëzimet e tij distancuese sociale në mënyrë që të përpiqet të rrafshojë kurbën që ka prishur Shtetet e Bashkuara dhe botën.

©G.T/GotaNews


TË NGJASHME