HomeShowbiz

Billie Eilish ‘próteston’ në koncertin e saj për vendimin e abórtit: Është një ditë e errët për gratë

Billie Eilish ka përdorur koncertin e saj në Glastonbury për të protestuar ndaj vendimit të Gjykatës së Lartë të SHBA për t’i dhënë fund të drejtës kushtetuese për abortin. “Sot është një ditë vërtet, vërtet e errët për gratë në SHBA,” tha 20-vjeçarja nga Pyramid Stage. “Unë thjesht do ta them këtë sepse nuk mund të duroj të mendoj më për këtë”. Ajo vazhdoi t’i dedikojë Your Power, një këngë për burrat e moshuar që abuzojnë me pozitën e tyre, të gjithë të prekurve.

Të premten, Gjykata e Lartë e SHBA-së rrëzoi një vendim 50-vjeçar të njohur si Roe v Wade që garantonte të drejtat e abortit në mbarë vendin për gratë.

Vendimi do të thotë se miliona gra në të gjithë SHBA-në do të humbasin të drejtën e tyre ligjore për abort pasi shtetet individuale do të jenë në gjendje të bëjnë ligjet e tyre për të.

Eilish nuk ishte interpretuesi i vetëm në Glastonbury që protestoi ndaj vendimit. Më herët gjatë natës, ylli indie-folk Phoebe Bridgers bëri një deklaratë të ngjashme gjatë debutimit të saj në festival në skenën John Peel.

“Kjo është hera ime e parë këtu. Është surreale dhe mahnitëse, por po kaloj një ditë vërtetë të vështirë,” tha ajo.

Bridgers vazhdoi duke sharë gjyqtarët “e vjetër” të Gjykatës së Lartë të cilët përpiqen të na tregojnë se çfarë të bëjmë me trupat tanë”

Duke u endur nëpër pasarelat e skenës dhe duke e përdredhur trupin e saj si një personazh nga The Exorcist, ajo u prit nga britma kakofonike dhe interpretime të përsosura të fjalëve të këngëve të saj që në notën e parë.

“O djalosh, të dua shumë”, i tha ajo publikut, i cili u shtri deri në fund të fushës përballë skenës së Piramidës.

Duke adoptuar një theks të rremë në anglisht, ajo shtoi: “Si po ia kaloni?”


TË NGJASHME