HomeSport

Boris Johnson dënon abuzimin ‘e tmerrshëm’ racist të lojtarëve të Anglisë

Boris Johnson ka dënuar abuzimin “e tmerrshëm” racist në mediat sociale drejtuar një numri lojtarësh të Anglisë pas humbjes së tyre ndaj Italisë në finalen e Euro 2020. Policia Metropolitane ka hapur gjithashtu një hetim mbi abuzimin.

Kryeministri shkroi në Twitter dënimin e tij të hënën në mëngjes pasi Shoqata e Futbollit lëshoi ??një deklaratë menjëherë pasi loja përfundoi duke përshkruar “sjelljen e neveritshme” midis disa tifozëve në internet dhe duke kërkuar që policia të zbatojë “ndëshkimet më të ashpra të mundshme”.

Bukayo Saka ngushëllohet nga Gareth Southgate pasi humbi penalltinë përfundimtare të Anglisë në humbjen e tyre nga Italia në finalen e Euro 2020.

Johnson shkroi: “Kjo skuadër e Anglisë meriton të lavdërohet si heronj, të mos abuzohet racisht në rrjetet sociale. Ata që janë përgjegjës për këtë abuzim të tmerrshëm duhet të turpërohen nga vetja e tyre.”

Deputeti David Lammy gjithashtu kritikoi abuzimin racist në shënjestër të tre lojtarëve, Marcus Rashford, Jadon Sancho dhe Bukayo Saka, të cilët dështuan në goditjet e tyre gjatë penalltive, duke rezultuar në një humbje 3-2 ndaj Italisë në Wembley.

Ai shkroi: “Kjo është arsyeja pse ne marrim shkas. Duke u lutur për një të ardhme më të mirë – të denjë për vlerat, bukurinë dhe respektin, të ilustruar nga secili lojtar i Anglisë.”

Klubi i Saka, Arsenal, shprehu “hidhërimin” për abuzimin racist që mori 19-vjeçari dhe tha: “Platformat dhe autoritetet e mediave sociale duhet të veprojnë për të siguruar që ky abuzim i neveritshëm të cilit lojtarët tanë i nënshtrohen çdo ditë të ndalet tani. Ne kemi procese të brendshme në Arsenal për të siguruar që lojtarët tanë mbështeten emocionalisht dhe praktikisht për këtë çështje”.

“Mesazhi ynë për Bukayo është: mbajeni kokën lart, ne jemi shumë krenarë për ju dhe mezi presim të ktheheni së shpejti në Arsenal.”

Deklarata e FA tha: “FA dënon me forcë të gjitha format e diskriminimit dhe është e tmerruar nga racizmi në internet që u është drejtuar disa prej lojtarëve tanë të Anglisë në mediat sociale.

“Ne nuk mund të ishim më të qartë se dikush që qëndron pas një sjelljeje të tillë të neveritshme nuk është i mirëpritur të ndjekë ekipin. Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur lojtarët e prekur ndërsa kërkojmë dënime më të ashpra të mundshme për cilindo përgjegjës.”

Një twitter i policisë Metropolitane tha: “Ne jemi të vetëdijshëm për një numër komentesh fyese dhe raciste të mediave sociale që drejtohen ndaj futbollistëve pas finales së #Euro2020. Ky abuzim është totalisht i papranueshëm, nuk do të tolerohet dhe do të hetohet. ”

Askush nga lojtarët nuk kishte komentuar në kohën e shkrimit, por llogaria zyrtare e ekipit anglez në Twitter dha një deklaratë.

“Ne jemi të neveritur që disa nga skuadra jonë – të cilët kanë dhënë gjithçka për fanellën këtë verë – janë nënshtruar abuzimit diskriminues në internet,” tha ai.

Deklarata e FA tha se “do të vazhdojë të bëjë gjithçka që mundemi për të hequr diskriminimin nga loja, por ne i lutemi qeverisë të veprojë shpejt dhe të sjellë legjislacionin e duhur, në mënyrë që ky abuzim të ketë pasoja të jetës reale.

“Kompanitë e mediave sociale duhet të rriten dhe të marrin përgjegjësi dhe veprim për të ndaluar abuzuesit nga platformat e tyre, të mbledhin prova që mund të çojnë në ndjekje penale dhe mbështetje duke i bërë platformat e tyre të lira nga ky lloj abuzimi i urryer.”

Kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan, u bëri thirrje kompanive të mediave sociale që të bëjnë më shumë për të kërkuar llogari ndaj atyre që janë përgjegjës për dërgimin e abuzimit në internet. Ai shkroi në Twitter: “Nuk ka absolutisht vend për racizëm në futboll apo diku tjetër.”

Facebook, i cili zotëron Instagram, tha se u përpoq të hiqte sa më shpejt përmbajtjen e dëmshme dhe i inkurajoi njerëzit të përdorin mjetet që ofron për të bllokuar abuzimin. “Askush nuk do ta rregullojë këtë sfidë brenda natës, por ne jemi të përkushtuar që ta mbajmë të sigurt komunitetin tonë nga abuzimi,” tha ai.


TË NGJASHME