HomeLajme

Brendet më të famshme të çokollatave në botë

Dashuria për çokollatën nuk bën asnje diferencim, pavarësisht moshës suaj ose nga vini.

Por ekziston një arsye reale pse çokollata është kaq e dashur nga njerëzit në mbarë botën, ajo në të vërtetë shkakton një reaksion kimik në tru që ju bën me të lumtur. Chokollata promovon ndjenjat e eksitimit, tërheqjes dhe gezimit dhe vepron si një anti depresant kur kombinohet me dopaminën në tru.

Kjo listë e 10 markave më të njohura të çokollatës do t’ju ndihmojë të vendosni se çfarë çokollate të provoni herën tjetër:

1.Lindt

Meqenëse jemi te çokollatat, duket se është e drejtë të fillojmë vetëm me Lindt. Me origjinë nga Zürich, Zvicër, në 1845, kjo markë e pasur dhe elegante është e famshme për prodhimin e çokollatës më të famshme të bardhë në planet. Lindt zotëron një nga fabrikat më të mëdha të çokollatës në botë, dhe përdor vetëm qumësht dhe përbërës organike.

2.Ferrero Rocher

Thuhet se Ferrero Rocher është marka më e shitur e çokollatës në Tokë, me miliona njerëz në të gjithë botën që blejnë këtë çokollatë çdo vit. Kompania ka qenë një udhëheqëse në industrinë e çokollatës për më shumë se 200 vjet. Chokollatat e Ferrero Rocher janë mbështjellë me flete të artë, duke i bërë ato një nga dhuratat me popullore për festa.

3.Hershey-së

Ka kaq shumë produkte çokollatë të Hershey në të gjithë botën sa është e pamundur të mos e njohësh kete markë. E gjitha filloi në 1873, kur Milton S. Hershey hapi një dyqan karamelesh në Filadelfia. Tani, Hershey’s ka qytetin e vet në Pensilvania, dhe ju mund të vizitoni Botën e cokollatave të Hershey për një përvojë unike.

4.Cadbury

Në pronësi të Mondelez International, Cadbury është një cokollate britanike shumë e njohur dhe marka e dytë më e madhe në botë pas Wrigley. Me vendodhje në Uxbridge, West London, marka operon në 50 vende të botës dhe është e famshme për kutitë e tyre të zgjedhjes së cokollatave me qumësht, Creme Egg dhe Roses. Kompania është ne vendin e pare te kompanive më të suksesshme të eksporteve ne Angli që nga viti 1824.

5.Toblerone

Një tjetër markë zvicerane e çokollatës, Toblerone, është unike për shkak të logos dhe paketimit të saj. Logoja i ngjan Matterhorn, mali më i njohur në Zvicër. Dhe çokollatat në formë mali vijnë në një paketë trekëndore.

6.Nestlé

Jashtë SH.B.A., Nestlé gjithashtu prodhon formatin e saj me te famshem KitKat, duke e bërë atë një markë të njohur globale.

Nëse keni shijuar ndonjëherë një Butterfinger, Baby Ruth, Wonka Bar ose Nestlé Crunch, atëherë keni përjetuar kënaqësinë e çokollatës Nestlé.

7.Patchi

Një tjetër bestseller në mbarë botën – dhe jashtëzakonisht i popullarizuar në Lindjen e Mesme, Patchi është një kombinim i çokollatës zvicerane dhe belge që është e pamundur ti rezistosh. Kjo kompani me qendër në Liban u themelua në vitet 1970, dhe është kthyer ne një markë luksoze. Ndonëse Patchi është më i popullarizuar në vendet e Lindjes së Mesme, shitjet në internet te kompanisë terheqin shume edhe tregun amerikan.


TË NGJASHME