HomePolitikë

Cakaj: Unitetit politik në Preshevë i bashkohet një parti tjetër, ja cila

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë ka njoftuar se një tjetër parti, ajo Demokratike në Luginën e Preshevës i është bashkuar unitetit politik të Luginës.

Cakaj bën me dije se Nagip Arifi, kryetari i PD në Preshevë ka firmosur sot marrëveshjes duke u bërë pjesë e unitetit politik.

Ai bën me dije se në takim u bisedua për rëndësinë e bashkimit politik e bashkëpunimit ndërpartiak për të mbrojtur interesat komëbtare.

Prej vitit 2018 në Luginën e Preshevës ka filluar uniteti politik që ka bërë bashkë disa parti shqiptare në atë zonë duke u mbështetur dhe nga Kosova apo Shqipëria. Uniteti politik filloi kur shqiptarët e Luginës së Preshevës nisën të akuzonin Serbinë për neglizhencë ndaj zonës së tyre.

Caka

TË NGJASHME