HomeShëndeti

Çfarë duhet të hajë një burrë për dëshirë të fortë s*ksuale?

Dëshironi t’i ndizni gjërat në dhomën e gjumit? Meshkuj, provoni ndonjë nga këto 7 ushqime për të ndezur epshin e tuaj.

Ka shumë arsye pse burrat mund të humbin dëshirën e tyre për sèks dhe faktorë të thjeshtë si lodhja, stresi, dèpresioni, ilaçe të caktuara, konsumimi i tepërt i alkoolit, marrja e drógërave të paligjshme dhe nivelet e ulëta të testosteronit mund të luajnë një rol. A e dini se ajo që hani mund të ndikojë fort në dëshirën tuaj për sèks? Këtu janë disa ushqime që do të ndihmojnë në dhomën e gjumit.

1. Farat e kungullit dhe lulediellit
Konsumimi i këtyre farave ushqyese do të ndihmojë në rritjen e niveleve të zinkut tuaj. Zinku është një nga mineralet më të rëndësishëm të nevojshëm për të përmirësuar shëndetin dhe sasinë e spèrmës dhe për të rritur nivelet e testosteronit. Farërat gjithashtu përmbajnë yndyrna të shëndetshme që janë jetike për shëndetin sèksual. Shtoni një grusht në drithërat e mëngjesit ose sallatat.

2. Maca
Ky superushqim peruan konsiderohet “víagra natyrore” pasi është një afrodiziak i njohur, që përmirëson dëshirën sèksuale dhe performancën sèksuale. Maca është gjithashtu e pasur me vitamina B, për të ndihmuar në rritjen e niveleve të energjisë dhe lehtësimin e stresit. Shtoni një lugë në smoothien tuaj, supa ose drithëra për mëngjes.

3. Mishi
Mishi i lopës dhe i derrit përmban nivele të larta të L-Carnitine , një aminoacid që mund të ndihmojë në rritjen e epshit, funksionin sèksual dhe nivelet e testosteronit tek meshkujt e moshuar. L-carnitine gjithashtu ndihmon në përmirësimin e niveleve të energjisë duke rritur djegien e triglicerideve si lëndë djegëse në trup.

4. Banane
Bananet janë një burim i shkëlqyer i vitaminave B, të nevojshme për të rritur prodhimin e energjisë dhe për të zbutur nivelet tuaja të stresit. Bananet gjithashtu përmbajnë triptofan, një aminoacid i nevojshëm për prodhimin e serotoninës, hormonet tona e ‘të ndjerit mirë’. Bananet janë gjithashtu të mbushura me kalium, të përdorura për të prodhuar hormone sèksuale për të përmirësuar shëndetin e zemrës dhe dëshirën për sèks. Bananet gjithashtu përmbajnë një enzimë të quajtur bromelain, e cila ndihmon në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut dhe rritjen e epshit.

5. Kakao
Kakao, ose çokollata e papërpunuar, është gjithashtu një afrodiziak i njohur që është i pasur me antioksidantë të fuqishëm të quajtur fenole, të cilat janë të mira për zemrën tuaj. Sigurisht, një zemër e shëndetshme do të thotë një dëshirë sèksuale e shëndetshme. Kakao mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe presionin e gjakut. Kur hani çokollatë në të vërtetë merrni një rritje të endorfinës, të njëjtat kimikate që lëshoni kur jeni të dashuruar. Kakao gjithashtu përmban feniletilaminë, një kimikat që rrit nivelet e dopaminës , gjë që rrit ndjenjat tuaja të dëshirës. Shtoni një lugë kakao në smoothie, ose shijoni pak çokollatë të errët me cilësi të mirë.

6. Arra të papërpunuara
Të hash arra të papërpunuara mund të ndihmojë që të kthesh një shkëndijë në dhomën tuaj të gjumit. Arrat si bajamet nga Brazili dhe lajthitë janë të pasura me aminoacidet L-Arginine, e cila nxit prodhimin e acidit nitrik në trup, kjo do të rrisë prodhimin e hormoneve sèksuale dhe do të promovojë një ereksion më të fortë dhe performancë më të mirë sèksuale. Arrat janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore esenciale, të cilat janë yndyrna të shëndetshme të nevojshme për shëndetin sèksual të meshkujve. Shtoni disa arra të përziera të grimcuara në muesli ose sallata, ose shtoni në smoothie.

7. Selino
Përfshirja e më shumë selinoje në dietën tuaj gjithashtu mund të kthejë një shkëndijë në jetën tuaj sèksuale. Ushqimi i selino mund të rrisë feromon androsteronin, i cili është një afrodiziak natyral që gjendet në djersitjen e meshkujve. Selino gjithashtu përmban kimikate që mund të ndihmojnë në zgjerimin e enëve të gjakut, rritjen e dëshirës sèksuale dhe rritjen e “kulmit”./Burimi: Adelaide Now | Përktheu: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME