HomeShëndeti

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur bini në dashuri

Në përgjithësi, njerëzit gjatë gjithë jetës së tyre përpiqen të krijojnë shoqëri dhe të bien në dashuri. Për shembull, në vitin 2020, 64% e grave në mbarë botën ishin të martuara ose bashkëjetonin, por sa prej tyre dinë se si ndikon dashuria tek ato? 

Pasi të bini në dashuri me një person tjetër, gjithçka, nga gjendja shpirtërore deri te qëllimet tuaja të jetës, mund të ndryshojnë rrënjësisht. Dhe disa nga këto ndryshime do të mbeteshin pa u vërejtur nëse nuk do të ishte kureshtja e studiuesve.

Dashuria është gjithmonë në ajër, prandaj duam të tregojmë për efektet që ajo ka në trupin tonë.

1. Truri juaj prodhon dopaminë (duke shkaktuar eufori).

Kur mendoni për të dashurin tuaj, trupi juaj prodhon një hormon që është përgjegjës për ndjenjën e lumturisë (dopamina). Ju mund të ndjeni të njëjtën shtysë kur bëni diçka që ju pëlqen, si psh. të hani ushqim të shijshëm ose të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar.

Shkencëtarët besojnë se fakti që shpërblehemi për dashurinë me ndjenjën e lumturisë luan një rol të rëndësishëm në çiftimin tonë, kështu që njerëzimi nuk zhduket.

2. Dashuria ul presionin tonë të gjakut.

Statistikat thonë se pothuajse çdo i rritur vuan nga presioni i lartë i gjakut, kështu që ky është një lajm më i mirë pasi marrëdhëniet mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Diçka aq e thjeshtë sa një bisedë e shpejtë përpara nisjes për në punë ose darkës së bashku bën një ndryshim të madh. Por kini kujdes, kjo nuk do të jetë e mjaftueshme për të zgjidhur plotësisht problemin tuaj. Ju ende keni nevojë ta diskutoni atë me mjekun tuaj.

3. Toleranca juaj ndaj dhimbjes mund të rritet.

Shkencëtarët kanë zbuluar se kur shikojmë tjetrin tonë, truri ynë shkakton një mekanizëm që zvogëlon ndjenjën e dhimbjes. Megjithëse thjesht shikimi i një fotoje të partnerit tonë romantik nuk do të jetë aq i fuqishëm sa anestezia, është një bonus të dini se vetëm mendimi për ju do ta bëjë njeriun tuaj të dashur të ndihet më mirë.

4. Shëndeti juaj fizik ka të ngjarë të përmirësohet.

Ka kaq shumë mënyra që shëndeti juaj fizik mund të reagojë pozitivisht në gjetjen e shokut tuaj të shpirtit, saqë studiuesit ende po na surprizojnë me zbulime të reja – dhe disa nga këto gjëra janë provuar. Ne tashmë e dimë se dashuria të çon në një zemër të shëndetshme, në një sistem të fortë imunitar, humbje në peshë dhe jetëgjatësi.

5. Mund të forcojë kockat tuaja.

Një studim tregoi se burrat që janë në një marrëdhënie mbështetëse kanë kocka më të forta. Ky fakt i la shkencëtarët të pyesnin nëse është një reagim natyral, apo nëse është thjesht fakti që burrat në marrëdhënie kujdesen më mirë për shëndetin e tyre dhe kanë një dietë më të mirë.

Edhe pse arsyeja është e panjohur, fakti mbetet që partneri juaj mund të ketë kocka më të forta për shkakun tuaj. Dhe kush e di sa efekte të tjera pozitive keni në partnerin tuaj që shkencëtarët presin të zbulojnë.

6. Ju mund të përjetoni probleme me stomakun.

Fraza “flutura në stomak” është e vërtetë deri diku. Edhe pse dashuria është një ndjenjë e shkëlqyer, ndonjëherë ajo bën që nivelet e kortizolit të rriten. Kortizoli është një hormon që shpesh shoqërohet me stresin. Mund të bëjë që stomaku juaj të shqetësohet dhe t’ju përzihet. Ndjenja është e ngjashme me atë që përjetojnë nuset ditën e martesës, kur bëhen nervoze deri në atë pikë sa të ndihen si të sëmura.

7. Partneri juaj mund t’ju japë dhimbje kronike.

Të gjithë ndihen sikur janë rrëzuar në një moment të jetës së tyre. Por kur kjo i ndodh partnerit tuaj dhe ata vuajnë nga depresioni, ka një mundësi 19% më të lartë që të përjetoni dhimbje kronike. Nuk është çudi që deri në 70% të të rriturve vuajnë nga dhimbje të mesit.

8. Dashuria e pakërkuar mund të të sëmurë.

Nëse një marrëdhënie nuk shkon siç është planifikuar, ju ka të ngjarë të vuani nga netët pa gjumë, stresi i trupit dhe mungesa e lëndëve ushqyese, të cilat mund të dobësojnë sistemin imunitar dhe t’ju rrezikojnë të sëmureni. Pra, nuk është vetëm keqardhje që përjetoni kur gjërat nuk shkojnë siç janë planifikuar, trupi juaj do të vuajë edhe fizikisht.


TË NGJASHME