HomeSport

Çfarë thonë statistikat dhe rekordet në Angli?!

Rekorde të ndryshme kemi parë të vendosen dhe të thyhen nga lojtarë në të gjithë botën, sot do të vërejme se çfarë rekordesh dhe statistikash mbi golat dhe asistet kemi të vendosura në futbollin anglez, në Premier League.

Golat:

 • Goli i parë: Brian Deane (Sheffield United vs. Manchester United, 15 Gusht 1992)
 • Më shumë gola të shënuar: 260, Alan Shearer
 • Më shumë gola të shënuar me një klub: 183, Wayne Rooney (Manchester United)
 • Golshënuesi më I vjetër në moshë: 40 vjet dhe 268 ditë, Teddy Sheringham (West Ham United vs. Portsmouth, 26 Dhjetor 2006)
 • Golshënuesi më i ri në moshë: 16 vjet dhe 271 ditë, James Vaughan (Everton vs. Crystal Palace, 10 Prill 2005)
 • Më shumë gola të njepasnjëshëm të shënuar: 11, Jamie Vardy (Leicester City, 29 Gusht deri në 28 Nëntor 2015)
 • Më shumë gola të shënuar ne një sezon (38 Ndeshje): Mohamed Salah (Liverpool, 2017–18)
 • Më shumë gola të shënuar në një vit: Harry Kane (Tottenham Hotspur, 2017)

Asistet:

 • Më shumë asiste të dhëna në një sezon: 20, Thierry Henry (Arsenal, 2002–03)
 • Lista e lojtarëve që kanë dhënë më shumë asiste në një ndeshje:
 1. Dennis Bergkamp (Arsenal v. Leicester City, 20 Shkurt 1999)
 2. José Antonio Reyes (Arsenal v. Middlesbrough, 14 Janar 2006)
 3. Cesc Fàbregas (Arsenal v. Blackburn Rovers, 4 Tetor 2009)
 4. Emmanuel Adebayor (Tottenham Hotspur v. Newcastle United, 11 Shkurt 2012)
 5. Santi Cazorla (Arsenal v. Wigan Athletic, 14 Maj 2013)
 6. Dušan Tadi? (Southampton v. Sunderland, 18 Tetor 2014)

• Lojëtarët që kane dhënë më shumë asiste deri më tani:

Renditja

Lojtarët Asistet

1

Ryan Giggs

162

2

Cesc Fàbregas

111

3

 Wayne Rooney

103

4

 Frank Lampard

102

5

 Dennis Bergkamp

94

6

 Steven Gerrard

92

7

 David Beckham

80

8  James Milner

80

9

 David Silva

77

10  Teddy Sheringham

76


TË NGJASHME