HomeLajmi i Fundit

Cili vend është pasuruar nga vjèdhja e kriptomonedhave?

Koreja e Veriut ka nisur të paktën shtatë sulme ndaj platformave të kriptomonedhave që nxorrën pothuajse 400 milionë dollarë asete dixhitale vitin e kaluar, një nga vitet e saj më të suksesshme në rekord, sipas një analize të re.

“Nga viti 2020 deri në 2021, numri i hakimeve të lidhura me Korenë e Veriut u rrit nga katër në shtatë dhe vlera e nxjerrë nga këto hakime u rrit me 40%,” thuhet në raportin e ekspertëve të blockchain Chainalysis, i cili u publikua të enjten.

“Pasi Koreja e Veriut fitoi kujdestarinë e fondeve, ata filluan një proces të kujdesshëm pastrimi për të mbuluar dhe arkëtuar para”.

Një panel ekspertësh të Kombeve të Bashkuara që monitoron sanksionet ndaj Koresë së Veriut ka akuzuar Phenianin për përdorimin e fondeve të vjedhura për të mbështetur programet e tij bërthamore dhe raketore balistike për të anashkaluar sanksionet.

Koreja e Veriut nuk i përgjigjet pyetjeve të mediave, por më parë ka lëshuar deklarata duke mohuar akuzat për hakerim.

SHBA akuzoi tre programues kompjuterikë koreano-veriorë që punonin për shërbimin e inteligjencës së vendit me një hakerim masiv prej vitesh, që synonte vjedhjen e më shumë se 1.3 miliardë dollarëve para dhe kriptomonedha, duke prekur kompanitë nga bankat në studiot e filmit të Hollivudit.

Chainalysis nuk i identifikoi të gjitha objektivat e hakimeve, por tha se ato ishin kryesisht firma investimi dhe shkëmbime të centralizuara, duke përfshirë Liquid.com, i cili njoftoi në gusht se një përdorues i paautorizuar kishte fituar akses në disa nga kuletat e kriptomonedhave që menaxhonte.

Sulmuesit përdorën joshje për phishing, shfrytëzime kodi, malware dhe inxhinieri sociale të avancuar për të nxjerrë fondet nga kuletat “e nxehta” të lidhura me internetin e këtyre organizatave në adresat e kontrolluara nga Koreja e Veriut, thuhet në raport.

Shumë nga sulmet e vitit të kaluar ka të ngjarë të jenë kryer nga Lazarus Group, një grup hakerimi i sanksionuar nga SHBA, i cili thotë se kontrollohet nga byroja e përgjithshme e zbulimit, byroja kryesore e inteligjencës së Koresë së Veriut.

Grupi është akuzuar për përfshirje në sulmet e ransomware WannaCry , hakerimin e bankave ndërkombëtare dhe llogarive të klientëve, dhe sulmet kibernetike të 2014-ës në Sony Pictures Entertainment.

Koreja e Veriut gjithashtu u duk se rriti përpjekjet për të pastruar kriptovalutat e vjedhura, duke rritur ndjeshëm përdorimin e saj të mikserëve, ose mjeteve softuerike që grumbullojnë dhe grumbullojnë kriptomonedha nga mijëra adresa, tha Chainalysis.

Raporti tha se studiuesit kishin identifikuar 170 milionë dollarë në zotërime të vjetra, të papastra të kriptomonedhave nga 49 hakime të veçanta që shtriheshin nga 2017 deri në 2021.

Raporti tha se ishte e paqartë pse hakerët do të ishin ende në këto fonde, por se ata mund të shpresonin të tejkalonin interesin e zbatimit të ligjit përpara se të merrnin para.

“Sido që të jetë arsyeja, kohëzgjatja që [Koreja e Veriut] është e gatshme t’i mbajë këto fonde është ndriçuese, sepse sugjeron një plan të kujdesshëm, jo ??një plan të dëshpëruar dhe të nxituar.”

Burimi: The Guardian


TË NGJASHME