HomeSport

“Community Shield”, Manchester City fiton trofeun e parë sezonal

Superkupa e Anglisë, këtë sezon ka shkuar në shtëpinë e Manchester City. “The Citizens”, mposhtën në finale kampionët e Champions League Liverpool. Koha e rregullt, u mbyll me rezultatin 1-1 dhe u nevojitën goditjet e penalltive, nga të cilat lojtarët e Manchester City u treguan më të saktë.

Në minutën e 12-të, isht Raheem Sterling që kaloi në avantazh Manchester City. Megjithatë, Joël Matip barazoi shifrat në minutën e 77-të.

Me këtë rezultat u mbyll koha e rregullt dhe nga goditjet e penalltive, lojtarët e Manchester City u treguan më të saktë se lojtarët e Liverpool. 5-4 ishte rezultati i penalltive dhe ëijnaldum, ishte i vetmi futbollist i Liverpool që nuk arriti të shënojë.

https://www.youtube.com/watch?v=jx3vnDwhBEE

TË NGJASHME