HomePolitikë

Corbyn: Marrëveshja e re për Brexit-in “më e keqe” se e May-it

Kreu i Partisë Laburiste në Britaninë e Madhe, Jeremy Corbyn ka dënuar marrëveshjen e Brexit-it të ndërmjetësuar midis kryeministrit Boris Johnson dhe Bashkimit Evropian duke e quajtur si “më të keqe” se zgjidhja e arritur nga ish-kryeministrja Theresa May, transmeton Anadolu Agency (AA).

Corbyn në një deklaratë tha se: “Nga ajo që dimë, duket se kryeministri ka negociuar një marrëveshje edhe më të keqe se ajo e Theresa May, e cila u refuzua në mënyrë dërmuese”.

Ai tha se “marrëveshja ‘e shitjes’ nuk do të sjellë vendin së bashku dhe duhet të refuzohet. Mënyra më e mirë për t’u renditur Brexit është t’u jepni njerëzve fjalën e fundit në një votim publik”.

Me aleatët e Johnson-it të Irlandës së Veriut, Partia Demokratike Unioniste që hodhi poshtë marrëveshjen, kryeministri ka të ngjarë të ketë nevojë për mbështetje të disa deputetëve pro-Brexit të laburistëve për të kaluar marrëveshjen përmes Parlamentit.//AA


TË NGJASHME