HomeShowbiz

Daniel Dae Kim është shëruar nga koronavirusi: ‘Kjo sëmundje është ndryshe nga gjithçka që kam përjetuar ndonjëherë’

Daniel Dae Kim njoftoi se ai është “pa virus”, 10 ditë pasi zbuloi publikisht, ai testoi pozitiv për COVID-19. 51-vjeçari që ka luajtur tek seriali Lost shpjegoi të dielën se “ai kishte një pengesë” pasi kaloi ditët kur ishte i infektuar.

“Kjo sëmundje është ndryshe nga çdo gjë që kam përjetuar ndonjëherë dhe java e kaluar nuk ishte përjashtim. Kështu, një ditë pas videos sime të fundit, kursi im i trajtimit përfundoi, “zbuloi aktori në mediat sociale. “Unë u ndjeva më i shëndetshëm, siç përmenda, dhe mendova se do të ishte mirë të lejoja që sistemi im imunitar të merrte përsipër pjesën tjetër të gjërave. Por, mbase isha pak më i sigurt se ç’duhet. Një ditë më pas, fillova të ndjehem i ngadaltë, i lodhur. Unë isha akoma i ngjeshur dhe çuditërisht humba ndjesinë e nuhatjes, gjë që çoi në një humbje të ndjesisë së shijes. ”

Javën e kaluar, Kim tregoi që po merrte hidroksilklorinë (një ilaç antimalarik), Tamiflu, azithromycin (i njohur zakonisht si një Z-pack) dhe një inhalator glikopirrolate. Në atë kohë, ai tha se tha që ndjehej “praktikisht i kthyer në normalitet”.

“Lajmi i mirë është se kurrë nuk kam pasur ethe përsëri, lajmi i keq është se ende nuk ndihem mirë,” pranoi ai. “Që atëherë, mjeku im më tha që këto simptoma shoqërohen zakonisht me atë që quhet inflamacion pas virusit dhe është pjesë e procesit të rimëkëmbjes natyrore të trupit tonë. Për mua, kjo zgjati për disa ditë, por më kanë thënë se për njerëzit mund të zgjasë deri në disa javë. “

©Tatani/GotaNews


TË NGJASHME