HomeSport

De Biazi çon Rrahmanin në Itali: Është një mbrojtës shumë i fortë

Ishte shumë pranë skuadrës belge të Standart Liezhit, por në momentin e fundit gjërat ndryshuan për Amir Rrahmanin dhe me shumë mundësi mbrojtësi shqiptar mund të aktivizohet te Hellas Verona në Itali.

Xhani De Biazi, ish trajneri i kombëatres shqiptare, e kishte Rrahmanin nën urdhërat e tij në vitin 2014, para se ai të vendoste të luante me Kosovën. Në një intervistë për “calciohellas.it”, ai foli për lojtarin dhe dha opinionin e tij.

Karakteristikat? “Është një mbrojtës shumë i fortë fizikisht dhe i mirë në lojën në ajër. Nuk është i shpejtë në metrat e para, por në përgjithësi është i mirë. Ka cilësi shumë të mira teknike dhe është shumë i mirë në fazat e sulmit, në situata jo aktive. Është një djalë shumë i mirë, i gatshëm të shkojë në Itali”.

Përmirësim? “Kohët e fundit nuk e kam ndjekur atë, por sigurisht duhet të përmirësohet nga këndvështrimi i përvojës, pasi ai do të jetë në një kampionat më të rëndësishëm sesa ai kroat. Megjithatë të luash në Ligën e Europës, të përmirëson. Megjithatë, ai mbetet kreu i ekipit kombëtar të Kosovës dhe prandaj nga kjo pikëpamje, unë besoj se ai do të jetë një të ardhme të mirë përpara. Mendoj se Verona ka bërë një zgjedhje të mirë”.

Kujtimet me të? “Nuk kam ndonjë anekdotë kurioze. Ai është një djalë i cili me të vërtetë dëshiron të mesoj”.

Seria A? “Do ta shohim pas dy muajsh nëse do të jetë gati. Unë mendoj se ai është një lojtar me cilësi interesante, të fortë fizikisht dhe të shkëlqyer në markim. Nuk është i shpejtë, por nuk është lojtar që fle në këmbë”.


TË NGJASHME