HomeUdhëtime

Dëbora zbardh Voskopojën/ Një nga destinacionet më të kërkuara për festat e fundvitit

Për herë të parë në këtë sezon dimëror Voskopoja është mbuluar nga dëbora. Fshati turistik i njohur për kishat, manastiret, rrugicat e kalldrëmta dhe peizazhin e veçantë natyror bëhet edhe më i bukur nën petkun e bardhë të dëborës ndërkohë që për të gjithë ata që kanë zgjedhur të kalojnë mbrëmjen e ndërrimit të viteve në Voskopojë duket se ky fshat do të ofrojë shumë.

Rezervimet kanë nisur herët dhe të gjitha strukturat akomoduese janë plot ndërsa kanë nisur përgatitjet edhe sa i takon gatimeve tradicionale por edhe organizimit të kësaj mbrëmje ku nuk do të mungojë muzika, serenatat e njohura por edhe argëtime të tjera të cilat do ta bëjnë tepër të veçantë momentin e ndërrimit të viteve

Voskopoja mbetet një prej destinacioneve më të rëndësishme dimërore në vend ndërsa janë të shumtë ata që kanë zgjedhur të kalojnë këtu jo vetëm natën e ndërrimit të viteve por edhe ditët e para të 2020. Peizazhi dimëror është një ndër atraksionet kryesore të Voskopojës ndërkohë që edhe në stinët e tjera interesi mbetet i lartë. Të paktën 50 000 persona vizituan gjatë 2019 fshatin turistik të njohur për kulturën traditat por edhe elementët e tjerë të shumtë natyrorë./tch


TË NGJASHME