HomePolitikë

Dhuna dhe aksioni i IKMT në “Astir”, reagon PDIU

pdiu

Partia e PDIU-së ka reaguar për aksionin e IKMT-së në zonën e “Astirit”.

Lidhur me ngjarjet e stome, ka reaguar PDIU, e cila shprehet se përdorimi i gazit lotsjellës një akt të patolerueshëm dhe të dënueshëm nga çdo ligj ndërkombëtar dhe njerëzor.

Me një deklaratë të shpërndarë për mediat, PDIU thotë se në aksionin e sotëm në “Astir”, kryeministri Edi Rama plotësoi përfundimisht trekëndëshin “dhunë-krim-korrupsion”.

Deklarata e PDIU:

Sot ne shtëpitë e banorëve të Astirit u konsumua dhe akti I fundit I drames se filluar dy vite më parë. Rilindasi Rama plotësoi trekëndëshin dhunë krim e korrupsion me trajtimin çnjerëzor që I bëri grave, burrave, femijëve e të moshuarve banorë të Astirit. Dhuna dhe përdorimi I gazit helmues në shtëpitëe shqiptarëve është një akt I patolerueshëm e I dënueshëm nga cdo ligj ndërkombëtar dhe njerzor

Ndërsa konsumon milionat e megaskandalit të vjedhjes së shekullit të Unazës së Astirit, ai u mohon edhe therrimet banorëve të Astirit që po mbrojnë banesat e tyre. 40 milionët e vjedhura në këtë meegaskandal do të mjaftonin disa herë që banorët të dëmshpërbleheshin denjësisht po për Edi Ramën nuk ka asnjë rëndësi kompromisi dhe zgjidhja paqësore e konfliktit. Ne vend të një zgidhjeje komprommisi u zgodh dhuna dhe terrori me qëllimin e vetëm që bashkë me Astirin të shuhej cdo vatër e reagimit dhe rezistencës qytetare.

Pa asnjë dyshim qytetarët do marrin gjithë dëmshpërblimmin që I përket nga qeverisja e ardhshme e opozitës së sotme por kjo vatër rezistence qytetare do mbetet në historinë politike shqiptare si rasti më I mirë I reagimit qytetar ndaj një autokrati që ka 21 vite në pushtet e që sot duhet të mbajë përgjegjësi për gjendjen në vend si ish-ministër kulture, si ish-kryetar bashkie e sot si kryeministër.


TË NGJASHME