Botë Lajme Lajmi i Fundit Lifestyle Udhëtime

Dikur një ishull burgu për kriminelët më të rrezikshëm, tani admirohet për bukuritë e jashtëzakonshme

Dikur përdorej si burg për disa nga kriminelët më të rrezikshëm të Brazilit, ky parajsë ishull tani admirohet për ujërat e tij smeraldi, jetën e larmishme të kafshëve të egra dhe plazhet e paprekura.

Pak mund të pretendojnë se kanë vizituar plazhet me rërë të bardhë dhe xhunglat e harlisura malore të arkipelagut Fernando de Noronha të Brazilit. Rreth 75% e këtyre 21 ishujve skenikë të vendosur 350 km larg bregdetit veri-lindje të Brazilit u shpallën një park detar kombëtar i mbrojtur në 1988, dhe për të promovuar zhvillimin e qëndrueshëm, vetëm 420 vizitorë në ditë lejohen të hyjnë.

Por ndërsa një udhëtim në këto male vullkanike është shumë i kërkuar nga turistët tani, nuk ishte gjithmonë kështu. Midis Shekullit 18 dhe 20, ishulli kryesor u përdor si burg për disa nga kriminelët më të rrezikshëm të Brazilit.

I përbërë nga një copë shkëmbi vullkanik prej 28.5 km katrorë dhe 20 ishuj më të vegjël, ky arkipelag i largët u zbulua për herë të parë në fillim të Shekullit të 16-të nga detari eponim Portugez Fernando de Noronha. Arkipelagu u përdor nga të dy forcat e armatosura Hollandeze dhe Portugeze derisa ishulli i saj kryesor u bë vendi i një burgu në vitet 1700. Burgu u mbyll në vitin 1957, por disa ish të burgosur nuk u larguan asnjëherë, duke e bërë atë një shtëpi që shumë prej të parëve të tyre akoma ndajnë.

A visão da Praia dos Porcos e da Ilha Dois Irmãos no arquipélago de Fernando de Noronha com suas cores intensas ressaltadas pelo sol sobre o mar.

Sot, vizitorët mund të shohin ende disa nga mbetjet e burgut, të cilat janë “zhdukur” kryesisht nga gjelbërimi i harlisur. Fernando de Noronha ende konsiderohet e izoluar, megjithëse jo në të njëjtën shkallë siç ishte në të kaluarën. Në fakt, kur Brazili shpalli pavarësinë nga Portugalia në 1822, u deshën dy vjet që lajmi të arrinte në Fernando de Noronha.

I admiruar gjatë për bukurinë e tij, ishulli u quajt “Fora do mundo” ose “jashtë kësaj bote” nga autori brazilian Gastão Penalva.

Related posts

Digjen siguresat, qyteti mbetet pa drita

Klaudia gotanews

Merret në pyetje në Hagë, Haradinaj tregon detajet

Klaudia gotanews

Parashikimi i motit, 14 tetor 2019

Klaudia gotanews
Na Kontaktoni!