HomeShëndeti

Disa mite, rreth dietave

Anita Mirchandani, një dietologe flet rreth disa miteve për dietat.

1. Shmangni makaronat:

Nuk keni pse të shmangni asgjë përveç nëse keni alergji ose intolerancë. Makaronat janë plotësisht të pranueshme. Nëse dëshironi të shmangni gluten ose të rrisni cilësinë e ushqimit, provoni varietete të grurit të plotë.

Makaronat nuk shtojnë asnjë kilogramë në peshën tuaj trupore ...

2.Kafeja do t’ju ndihmojë të humbni peshë:

Po, kafeja ka tendencë të heq urinë por sasia që ju duhet ta bëni këtë do të tejkalonte kufirin e sugjeruar ditor, i cili më pas bëhet jo i shëndetshëm. Për më tepër, kafeina e tepërt mund të ketë një ndikim negativ në trup. Mos i tejkaloni dy filxhan në ditë.

Cilat janë dëmet e konsumit të kafesë? – Lajmi.net

3.Ushqimi me yndyrnë ju shëndosh:

Po, ashtu ndodh, por vetëm nëse hani llojin e gabuar dhe në pjesë të tepërta me yndyrnë. Yndyrnat e mira si ato që gjenden në avokado, kosin grek, arrat dhe farat janë të dobishme për trupin. Përqendrohuni te ushqimi i burimeve të shëndetshme të yndyrës dhe shmangni sasi të mëdha yndyrnash të ngopura.

Ramazani nis të mërkurën, këto janë ushqimet që mund të hani mbas ...

4.Nëse stërviteni, mund të hani sa të dëshironi:

Ky mit është një nga arsyet që mund të mos pësoni humbje peshe. Kaloritë janë kalori. Vetëm për shkak se diçka është e shëndetshme, nuk do të thotë që mund të hani pesë prej tyre.

Nëse stërviteni në mëngjes, do keni këto 5 përfitime! - Ngjarjet e ...

5.Vetëm dieta e sallatës është e shëndetshme:

Sigurisht, sallatat janë shumë të shëndetshme pasi ato shtojnë shumë fibra në dietë dhe kjo ndihmon në tretje të lehtë. Përbërësit në sallatë mund të bëjnë shumë ndryshime si djathi, mishi , arrat dhe perime mund të sigurojnë një ekuilibër të mirë të lëndëve ushqyese.

Sallata e verës; çfarë duhet të mos shtoni për ta bërë të ...

Ndaj jo çdo mit është i vërtet kur bëhet fjala për dietën.


TË NGJASHME