HomeShëndeti

Disa ushqime, që mendonim se ishin të shëndetshme

Për fat të keq, industria e ushqimit e ka bërë më të vështirë ndonjëherë të dimë në të vërtetë se çfarë është e shëndetshme dhe çfarë jo, duke vendosur reklama dhe etiketa mashtruese mbi atë që është në fakt ushqim i papastër.

Disa studime kanë treguar se cilat ushqime janë të këqija për shëndetin tuaj, me pretendimet se ato janë të shëndetshme.

1.Lëng frutash!

Për dekada të tëra, industria ushqimore ka shitur lëngje frutash dhe smoothies si një alternative e shëndetshme. Por këto lëngje jo vetëm që përmbajnë një sasi sheqernash si pijet e gazuara por gjithashtu mungojnë edhe vitaminat. Kështu që më mirë i hani frutat e plota.

Study links juice, other sugary beverages to mortality risk | 2019 ...

2.Qumështi!

Qumështi dhe produktet e qumështit nuk janë të domosdoshme për dietën tonë. Edhe pse qumështi përmban kalcium dhe vitaminë D nëse pini shumë prej tij, me siguri po i tejkaloni kaloritë e nevojshme për një ditë.

How to Make Oat Milk | Like Oatly. Creamy and smooth, not slimy!

3.Pije të gazuara pa sheqerë!

Pijet me gaz nuk vlerësohen si të shëndetshme, për shkakt të përmbajtjes të sheqerit me sasi të mëdha. Kështu që industria reagoi ndaj kësaj dhe siguroi mundësi të pijeve pa sheqer dhe kalori të ulët por që sërish janë shumë të dëmshme. Në vënd të pijeve të gazuara pini ujë, një filxhan kafe ose një filxhan çaj pa sheqer është gjithashtu një alternative.

Here's The Difference Between Diet Coke, Coke Zero And Coke Zero ...

4.Salmon i konservuar!

Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i yndyrnave të shëndetshme dhe omega-3. Fatkeqësisht, salmoni i konservuar përmban një sasi të madhe pesticidesh që janë të dëmshme për shëndetin e njeriut.
Nëse doni të vazhdoni të hani salmon kontrolloni prej nga vjen.

Your "Wild" Salmon Might Be Farmed Salmon After All - Organic ...

5.Ton!

Kohët e fundit është rekomanduar të mos konsumohet ton për fëmijët nën 10 vjeç dhe gratë shtatzëna. Kjo është për shkak të niveleve të larta të merkurit që gjendet në ton, i cili është një metal toksik që mund të shkaktojë sëmundje nervore, për tretjen ose imunitetin. Në vend të kësaj konsumoni peshq.

Healthy Tuna Salad - Slender Kitchen

6.Bukë me drithëra!

Buka është goxha e lartë në kalori dhe e ulët në vitamina. Buka e bardhë e prerë tashmë përmban deri në 3 gram sheqer për fetë. Është më mirë nëse mund të blini bukë pa sheqerna të shtuar, veçanërisht nëse është e bërë vetëm me grurë.

No-Knead Whole-Wheat Bread - The Washington Post
  1. Vaji ullirit!

Vaji i ullirit është ndoshta një nga vajrat më të shëndetshëm që mund të konsumoni. Fatkeqësisht, kur njerëzit flasin për vajin e ullirit ata shpesh harrojnë se shumica e këtyre përfitimeve vijnë nga vaji i ullirit ekstra i virgjër. Kufizoni konsumin e vajit të ullirit në rreth 3 lugë në ditë dhe blini vetëm vajin ekstra të virgjër.

Extra virgin olive oil standard of identity needed to tackle ...

TË NGJASHME