Aktualitet Kulturë Lajme

Ditë e shënuar! 109 vite më parë lindi e madhja Nënë Tereza

Sot është një ditë e shënuar dhe që vlen të kujtohet nga të gjithë shqiptarët në mbarë botën.

Si sot 109 vite më parë erdhi në jetë një ndër njerëzit më të shquar të Shqipërisë, që do të kujtohet padyshim brez pas brezi. Bëhet fjalë për Gonxhe Bojaxhiun, e njohur në gjithë botën si Nënë Tereza. Gruaja me mendje dhe zemër të madhe lindi më 26 gusht 1910 në Shkup.

Nobelistja e paqes ia kushtoi tërë jetën e saj çështjes së bamirësisë, duke i ndihmuar familjet e varfra dhe personat e sëmurë. Nëna Terezë ndërroi jetë më 5 shtator 1997.

Related posts

FSHF merr vendimin. Ja kur do të hidhet shorti i Kategorisë së Parë

Mila

Policia bën njoftimin e rëndësishëm për shoferët

Xhensila Gotanews

Kylie Jenner i lë të gjithë pa fjalë, ja çfarë bëri këtë herë ylli botëror

Xhensila Gotanews
Na Kontaktoni!