HomeShëndeti

Duhet të keni kujdes dhe të jeni të vëmendshëm, ja kush janë shenjat e para të kancerit të mushkërive

Në një studim të gjerë, studiuesit analizuan të dhëna nga 27.795 pacientë të diagnostikuar me kancer të mushkërive nga 2000 deri në 2017, dhe arritën në përfundimin se treguesit më të hershëm të sëmundjes ishin gulçim dhe një kollë e gjatë, sado e butë të jetë ajo.

Jo vetëm kaq, këto dy simptoma shpesh u injoruan nga vetë pacientët dhe mjekët, derisa të ndodhin simptoma të tjera shtesë, të tilla si kollitja, anemia, humbja e peshës dhe të ngjashme, sipas Daily Mail.

Më parë, simptoma e parë e kancerit të mushkërive ishte kollitja me gjak, por është një koncept i vjetër dekada dhe në disa kancer kjo simptomë shfaqet vetëm në fazat e vona të sëmundjes.

“Ne shohim një ndryshim të madh në simptomat e para të sëmundjes që mjekët shohin, dhe kjo vjen paralelisht me zbulimin e hershëm të ndryshimeve malinje”, tha bashkautori i studimit, Willie Hamilton.

Kanceri i mushkërive ka qenë prej kohësh i shoqëruar vetëm me pirjen e duhanit.

Megjithëse pirja e duhanit shkakton rreth 85 për qind të rasteve të kancerit të mushkërive, mijëra duhanpirës jo, duke përfshirë duhanpirësit pasivë, vdesin nga sëmundja në të gjithë botën.

Shqetësimi është i nevojshëm nëse keni një kollë të vazhdueshme, me dhimbje në gjoks, lodhje dhe humbje të energjisë dhe humbje peshe.

Simptomat që nuk duhet të anashkaloni në asnjë mënyrë:

Kollë që nuk ndalet pas dy deri në tre javë

Kollë e rënduar

Infeksione inflamatore të gjoksit

Kollitja e gjakut

Dhimbje gjatë frymëmarrjes dhe kollitjes

Gulçim i shpeshtë, edhe kur nuk ka përpjekje të madhe

Lodhje e përhershme dhe mungesë energjie

Humbja e oreksit dhe humbja e pashpjegueshme e peshës.


TË NGJASHME