HomeSport

Dwayne ‘The Rock’ Johnson zbulon shkakun e vdekjes së babait të tij

Dwayne “The Rock” Johnson ka folur gjerë e gjatë pas vdekjes së babait të tij, Rocky Johnson.

Ylli i WWE, i cili vdiq fundjavën e kaluar në moshën 75-vjeçare, sipas aktorit, kishte komplikime shëndetësore tash e një kohë.

‘The Rock” në llogarinë e tij zyrtare, Instagram, ndau më shumë informacione rreth vdekjes së të atit.

View this post on Instagram

I love you. You broke color barriers, became a ring legend and trail blazed your way thru this world. I was the boy sitting in the seats, watching and adoring you, my hero from afar. The boy you raised to always be proud of our cultures and proud of who and what I am. The boy you raised with the toughest of love. The intense work. The hard hand. The adoring boy who wanted to know only your best qualities. Who then grew to become a man realizing you had other deeply complicated sides that needed to be held and understood. Son to father. Man to man. That’s when my adoration turned to respect. And my empathy turned to gratitude. Grateful that you gave me life. Grateful you gave me life’s invaluable lessons. Dad, I wish I had one more shot to tell you, I love you, before you crossed over to the other side. But you were ripped away from me so fast without warning. Gone in an instant and no coming back. Im in pain. But we both know it’s just pain and it’ll pass. Now I’ll carry your mana and work ethic with me, as it’s time to move on because I have my family to feed and work to accomplish. Finally, I want you to rest your trailblazing soul, Soulman. Pain free, regret free, satisfied and at ease. You lived a very full, very hard, barrier breaking life and left it all in the ring. I love you dad and I’ll always be your proud and grateful son. Go rest high. #ripsoulman #rockyjohnson ?

A post shared by therock (@therock) on

“Siç e dini, e kam humbur babanë para disa ditëve. E humba të atin dhe nuk kisha një shans për t’i dhënë lamtumirën”, tha Johnson në video.

“Do jepja gjithçka tani vetëm për t’i dhuruar një përqafim dhe një puthje të madhe para se të vdiste dhe t’i them që e dua shumë, e respektoj dhe të falënderoj. Nuk arrita ta bëj këtë, por e tillë është jeta, siç e dinë shumë prej jush”, thotë mes të tjerash Johnson.

Aktori 47-vjeçar më pas kujtoi marrëdhënien e veçantë që kishte me babanë e tij.

“Ekziston një lidhje unike babë e bir është kaq e veçantë dhe është një lidhje e pazëvendësueshme”, tha Johnson. “Pra, ka aq shumë gjëra për babanë tim dhe të gjitha ndërlikimet e tij që vetëm unë, pasi djali i tij mund t’i kuptojë”.

Sipas Johnson, Rocky vdiq nga një gjendje e quajtur trombozë e venave të thella.


TË NGJASHME