HomeShowbiz

E fundit/ CEO i Twitter largohet nga posti

CEO dhe bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey, pritet të largohet nga roli i tij në kompaninë e mediave sociale. Aksionet e Twitter u rritën deri në 12.5% ??në tregtimin para tregut menjëherë pas raportit të CNBC, duke ulur humbjet prej gati 14% këtë vit.

11.8 miliardë dollarë. Kaq vlen Dorsey, sipas një vlerësimi të Forbes. Aksionet e Twitter u rritën më shumë se 5% pas lajmeve. Dorsey aktualisht shërben si CEO i Twitter dhe Square , kompania e tij e pagesave dixhitale.

Është e paqartë se kush do të pasojë Dorsey-n ose koha e një njoftimi të mundshëm. Nuk dihet gjithashtu pse Dorsey do të bënte një hap prapa. Por nëse ai jep dorëheqjen, CEO i ardhshëm do të duhet të përmbushë qëllimet e brendshme agresive të Twitter. Kompania tha në fillim të këtij viti se synon të ketë 315 milionë përdorues aktivë ditorë të fitueshëm për para deri në fund të vitit 2023 dhe të paktën të dyfishojë të ardhurat e saj vjetore në atë vit.

Dorsey u përball me një përmbysje vitin e kaluar kur aktori i Twitter Elliott Management kishte kërkuar të zëvendësonte Jack Dorsey si CEO. Themeluesi dhe investitori miliarder i Elliott Management, Paul Singer, kishte pyetur veten nëse Dorsey duhet të drejtonte të dyja kompanitë publike, duke i kërkuar atij të largohej si CEO i njërës prej tyre, përpara se firma e investimeve të arrinte një marrëveshje me menaxhmentin e kompanisë.

Dorsey, i cili themeloi gjigantin e mediave sociale, shërbeu si CEO deri në vitin 2008 përpara se të largohej nga ky post. Ai u kthye në Twitter si shef në vitin 2015 pasi ish-CEO Dick Costolo dha dorëheqjen.


TË NGJASHME