HomeShëndeti

E përdor Princesha/ Çfarë është dieta Dukan dhe a mund ta mbajnë të gjithë

Kur Kate Middleton po përgatitej të martohej me Princin William, u raportua se ajo ndoqi dietën Dukan: një plan me proteina të larta që është super i popullarizuar në Europë. Ai bazohet në një listë me 100 ushqime që mund t’i hani pa numëruar kaloritë. Por para se të mendoni për të ja çfarë duhet të dini për këtë dietë që çon në humbje peshe.

Çfarë është dieta Dukan dhe si funksionon ajo?

Ka dieta me proteina të larta, me pak yndyrë dhe me pak karbohidrate, ndërsa dieta Dukan i përfshin që të treja. Proteinat dhe perimet janë përbërësit kryesorë të 100 ushqimeve që mund t’i “hani sa të doni”, sipas faqes zyrtare të internetit.

Dieta përfshin katër faza që bëhen më pak kufizuese ndërsa përparoni. “E para quhet faza e ‘sùlmit’, ku përqendroheni në konsumimin e proteinave,” shpjegon Lisa Hayim, themeluese e The Well Necessities. “E dyta është ‘faza e lundrimit’, ku mund të hani ton dhe perime pa niseshte. Faza e tretë quhet ‘konsolidim’, ku shtoni fruta dhe bukë me drithëra të plota. Kjo fazë ju lejon të konsumoni më shumë ushqime me niseshte gjatë ‘vakteve festive’. Faza e fundit quhet ‘stabilizimi’ dhe është edhe për në vazhdim. Kjo është faza e mirëmbajtjes ku mund të hani çfarë të doni, por një ditë në javë, ktheheni në ‘fazën e sùlmit’ me fibra shtesë dhe stërvitje.”

A ka ndonjë pengesë në dietën Dukan?

Ndërsa ngrënia e shumë proteinave dhe perimeve nuk është një gjë e keqe dhe padyshim që mund të rezultojë në humbje peshe, ka edhe disa komponentë jo shumë të shëndetshëm të dietës Dukan. Plus, mbajtja e të gjitha fazave të dietës mund të jetë sfiduese dhe nuk ka asnjë provë të vërtetë që mund ta mbani në kontroll peshën e arritur.

“Kjo dietë është e vështirë për t’u ndjekur dhe lejon ëmbëlsues artificialë që janë lidhur me një sërë çështjesh shëndetësore, duke përfshirë diabetin dhe obezitetin”, thotë Hayim. “Është gjithashtu shumë e rreptë. Mund të shkaktojë humbje peshe në fillim, por ka të ngjarë të kthehet pasi të rifusni dietën tuaj normale në fazën e fundit.”

A duhet ta provoni dietën Dukan?

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të shpejtë dhe të thjeshtë për të humbur peshë, dieta Dukan nuk është e duhura. Meqenëse është një plan afatgjatë, mund të përjetoni disa ulje dhe ngritje kur iu përmbaheni fazave.

“Ky nuk është një plan afatshkurtër,” thotë Hayim. “Kjo dietë mund të marrë muaj për të arritur në fund, dhe madje në fund, ju jeni ende “në plan”. Fazat e para ka të ngjarë të shkaktojnë humbje të shpejtë të peshës, por pas kësaj, bëhet më e vështirë të humbasësh shumë peshë dhe mund të zhgënjehesh.”

“Dietat me proteina të larta mund të jenë efektive për humbjen e peshës, por ne nuk i dimë ende efektet afatgjata në shëndetin tonë,” thotë Hayim. “Ata me diabet dhe sëmundje renale duhet të qëndrojnë larg kësaj diete. Gjithashtu, njerëzit që priren të hanë më shumë dieta me bazë bimore ka të ngjarë të mos arrijnë rezultate. Vegjetarianët dhe veganët ndoshta do të mërziten nga produktet e mishit në të.”

Nëse e provoni dietën Dukan, kujtohuni se nuk është domosdoshmërisht plani më i shëndetshëm, plus mund të jetë shumë sfiduese për t’u ndjekur, kështu që mos u zhgënjeni nëse nuk mund t’i përmbaheni për një kohë të gjatë./ GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME