HomeLajme

E plotë/ Si u shmang kásaphana mes dy shqiptarëve rivalë që kontrollojnë tregun drògës në Itali

Operacioni i mëngjesit të djeshëm në Romë ka parandaluar një kasáphanë vrásjesh që do të kryheshin në emër të zotërimit të shesheve për trafíkimin e drògës.

Kjo lùftë për territor po zhvillohej nga dy grupet e shqiptarëve në Romë, njëri i drejtuar nga Ermal Arapaj dhe tjetri nga Elvis Demçe.

Vrásje e shmangura nga arréstimet, 27 të ekzékutuara mëngjesin e 18 janarit, që do të kishin zgjatur emrat e të “rënëve” në lùftën për drògën, pas atyre të Selavdi Shehajt, i njohur si “Simoncino”, edhe ai shqiptar dhe i vrárë në plazh në 2020 dhe ai i Fabrizio Piscitelli, i njohur si ‘Diabolik’, i vrárë në mes të ditës dhe sipas këtij hetimi të fundit nga karabinierët, shumë pranë Elvis Demçes.

Selvald Shehajt Piscitelli ishte kapoja e tifozëve ultras të Lazio me emrin “Irriducibili”.

Blitz-i i fundit u koordinua nga drejtoria antimáfia e rrethit dhe zyra e prokùrorit të Romës. 27 personat që kanë përfunduar në shënjestrën e atyre që kanë hetuar, janë rëndshëm të dyshuar për akùza të ndryshme si “organizatë me qëllim trafíkun e drògës të rënduar me metodën mafíoze, zhvatjes, dëmtimit si pasojë e zjárrit, ndalimi dhe mbajtje e ármëve të zjárrit në vend publik”. Kríme të rënda, të cilat rrëfejnë dhùnën e dy grupeve, atë të Arapajt dhe atë të Demçes.

Kush janë Ermal Arapaj dhe Elvis Demçe

Hetimet kanë nisur shumë kohë më parë. Ishte 27 dhjetor 2017 kur në Artena u gjet trupi i djégur i Cristian Di Lauro, i zhdukur ditën e Krishtlindjeve. Një vrásje brùtale që nxiti karabinierët të nisin një sërë hetimesh dhe në këtë mënyrë të zbulojnë figurën e Ermal Arapajt dhe mënyrën sesi ai kishte ngritur një grup të mirëstrukturuar.

Demçe, nga ana tjetër, u shfaq në hetimet e njësisë së Romës në prill 2020 menjëherë pas lirimit në “arrést shtëpiak”.

Kështu në periudhën 2017-2020, hetimet zbuluan mënyrën e funksionimit të dy grupeve italo-shqiptare që konsiderohet “një strukturë organizative solide dhe me disponueshmëri të ármëve të zjárrit”. Angazhimi kryesor është trafíku i kokáinës dhe háshashit.

Sipas hetuesve, një rëndësi të veçantë ka figura e Elvis Demçes, citon Lapsi.al i konsideruar si grupi i Piscitellit, ai ka një “profil të lartë kríminal”, i karakterizuar nga dëshira për të arritur “shpejt, nëpërmjet furnizimit me sasi të mëdha dròge dhe rikuperimit të borxheve në një mjedis të dhùnshëm. Në këtë mënyrë ka siguruar likuiditet të nevojshëm për të konsoliduar forcën kríminale të organizatës së tij”.

Me pak fjalë, një kríminel i gatshëm të bëjë gjithçka. Emri i tij doli gjithashtu në qendër të hetimeve për vrásjen e Federico Di Meo në 2013.

Rritja e Demçes dhe dhùna në mbledhjen e borxheve

Megjithatë, karizma dhe kalibri i tij e shtynë polícinë të përvijonte më mirë figurën e tij. Dhe kështu, më 27 korrik 2020 dolën “elemente shumë të qartë në lidhje me blerjen e afërt të një ngarkese të madhe dròge” nga grupi Demçe. Dròga u sékuestrua më 7 gusht në një makinë Porsche Macan, brenda së cilës kishte 2 të rinj. Karabinierët gjetën në bagazh rreth 90 kilogramë kánabis. Hetuesit konfirmuan se grupi qarkullonte sasi të mëdha dròge që i jepnin fitime të majme.

Por nuk është vetëm dròga aktiviteti i vetëm në organizatën e Demçes. Ai përdori metoda mafíoze për të siguruar territore duke frikësuar dhe godítur rivalët dhe blerësit që nuk shlyenin dot borxhet. Në një rast, në San Basilio, ekipi i dhùnshëm i Demçes zhvati dy vëllezër, pronarë farmacie në një nga sheshet më të populluara në Romë. Ai u bëri presion duke u marrë 100 mijë euro për të paguar një sasi dròge.

Grupi i Arapajve

Më në periferi të Romës vepron grupi i Ermal Arapajt, i cili kishte një bazë operacionale në Velletri. Nga sa është zbuluar, grupi i tij kríminal akùzohet se ka rritur “biznesin” e tij nëpërmjet dërgesave të drògës. Grupi siguronte kòkainën nga disa shqiptarë të tjerë ndërsa nuk mungonin kontaktet edhe me Holandën dhe Kolumbinë. Ata përdornin 2 shtëpi në Romë ku ruanin një pjesë të sasive të lëndëve nárkotike që ua dorëzonin klientëve, por edhe garazhe si bazë mbështetëse.

Shérri mes Arapajt dhe Demçes

Duket se Ermal Arapajt zona e tij i dukej e vogël. Për Elvis Demçen as Roma nuk mjaftoi. Kjo është arsyeja pse të dy, që më parë jetonin në paqe, filluan një lùftë. Sipas hetimeve të bëra nga karabinierët, tensioni u rrit kur Elvis Demçe filloi të kërkonte kontrollin e farmacive në lagjen Velletri të menaxhuara, deri në ditën e lirimit të tij, nga Ermal Arapaj. Bisedat e përgjuara konfirmojnë urrejtjen e Demçes ndaj bashkatdhetarit të tij, i cili pas arréstimit kishte marrë drejtimin, por pa i dhënë cent si shpërblim.

Një fyerje kjo për shqiptarin. Kështu, mungesa e kompensimit e bëri Demçen të planifikonte një pritë kundër rivalit të tij më 9 korrik 2020, në komunën e Lanuvios. Një pritë nga e cila Arapaj arriti të shpëtojë duke qélluar i pari dhe duke godítur në këmbë një nga ekzékutorët e caktuar nga Demçe. Mëngjesin e 5 shtatorit 2020, grupi i Demçes hapi zjárr në Velletri, duke dëmtuar vilën dhe makinat e Arapajt si dhe partneres së tij.

Ky përshkallëzim i dhùnshëm e detyroi Arapajn të arrátisej në Spanjë, nga frika e hákmarrjes. Por ishte vetëm një pushim për një kohë të shkurtër. Me kthimin në Itali, Arapaj kishte filluar të planifikonte me shumë detaje vrásjen e Demçes.

Plani duket e u pengua nga hetimi i operacionit “Alba Bianca”, i realizuar në 9 shkurt 2021 ku Arapaj përfundoi në pránga. Gjatë kontrollit në një shtëpi në Fermo ku banonte Arapaj dhe partnerja e tij, u gjet një pístoletë model Steyr 40 me numër serie të fshirë, një karíkator me 12 físhekë dhe një maskë silikoni. Me sa duket kjo do të përdorej për fshehur fytyrën e autorit të vrásjes së rivalit të tij, Elvis Demçe.


TË NGJASHME