HomeShowbiz

Elon Musk: Injoroni vdekjet, rrezikun dhe gjykimet … “Lironi Amerikën tani”

Elon Musk ka qenë goxha larg me parashikimet e tij për koronavirusin që nga fillimi por tani ai po dyfishon mendimet e tij… duke i kërkuar SHBA-së të rihapet dhe të jenë përsëri “të lirë”.

Pronari i kompanisë Tesla postoi në Twitter për 33 milion ndjekësit e tij, “LIRONI AMERIKËN TANI” … ndjekur nga disa postime të tjera duke inkurajuar shtetet për të lehtësuar kufizimet e bllokimit për shkak të pandemisë, pavarësisht paralajmërimeve të ekspertëve shëndetësorë që duke bërë kështu mund të çonin në një rritje të vdekjeve.

Musk – i cili më 19 Mars postoi në lidhje me COVID-19, “Bazuar në tendencat aktuale, me siguri edhe në fund të Prillit mund të kemi afër zero raste të reja në SHBA”, – ka qenë një nga cinikët më të zëshëm të urdhrave të qëndrimit në shtëpi dhe i është referuar disa herë pandemisë si panik i mbingarkuar… pavarësisht afro 60,000 vdekjeve në SHBA në një kohë relativisht të shkurtër.

Tani ai duket se po bashkohet me korin e njerëzve që po kundërshtojnë izolimin si Tucker Carlson – i cili deklaroi në emisionin e tij “Monday Night” se koronavirusi është “thjesht jo aq vdekjeprurës” dhe mbylljet nuk funksionojnë vërtet – të cilët duan të injorojnë rreziqet serioze të COVID -19 dhe të kthehen në normalitet.

E vërteta është se nuk është aq e lehtë – ose e sigurt, ose e zgjuar – dhe sugjerimi i Elon është tronditës.

Sidoqoftë, ai nuk është i vetëm – ka shumë amerikanë që janë duke u larguar nga karantina për t’u drejtuar drejt plazheve ose për të marrë pjesë në festa… dhe ndjehet sikur gjërat po ndahen në normalitet.

Musk mesa duket qartë nuk beson se është një çështje e madhe – ai thjesht dëshiron që amerikanët të kenë përsëri lirinë e tyre … çfarëdolloj kuptimi të ketë kjo.

©G.T/GotaNews


TË NGJASHME