HomeLajme

Filmat më të shikuar, të bazuar në një histori të vërtetë

Për të gjithë fansat e filmit, fakti që filmi i tyre i preferuar bazohet në histori ose ngjarje të vërteta, u jep atyre të dridhura ekstra. Gjithashtu ideja që në një farë mënyre linja e tregimit është e vërtetë, frymëzon pjesën më të madhe të kohës për t’i rishikuar ato, më shumë se një herë. Këtu është një listë e tregimeve të vërteta që bënë histori si në trillime ashtu edhe në botën reale.

5- Arratisje nga Alcatraz (1979)

Clint Eastwood luan rolin e një të burgosuri në burgun më të frikshëm në botë, Alcatraz. Ndërsa ai arriti të shpëtojë nga burgu famëkeq në ishull, ai hyri në histori si njeriu i parë që ka arritur ta bëjë një gjë të tillë. Një nga pjesët më të mira të filmit është ekzekutimi i “planit të përsosur” që përfundoi me sukses kur ata largohen nga ishulli. Historia e filmit bazohet në ngjarjet e vërteta që kanë ndodhur në 1962 ku Frank Morris dhe vëllezërit John dhe Clarence Anglin, e realizuan me të vërtetë dhe fati i tyre nuk dihet sot e kësaj dite.

4- Lojë imituese (2014)

Gjatë luftës botërore 2, një matematikan u bashkua me një divizion të veçantë në ushtrinë britanike, ku fokusi i vetëm është të deshifrojë kodin e famshëm të komunikimit të Gjermanisë naziste “Enigma”. Alan Turing, i luajtur nga Benedict Cumberbatch, ishte një gjeni që nuk ishte lehtë për të punuar me të. Në fund ai arrin të deshifrojë kodin dhe të kapërcejë vështirësitë e tij shoqërore. Historia bazohet në një nga ngjarjet më të rëndësishme në luftën botërore 2, ku Alan Turing mori pjesë të misionit sekret, në 1939. Sulmi nga Gjermania naziste në tokën britanike u ndal nga arritja e Turing. Ai u vlerësua për shpëtimin e mijëra jetëve dhe përfundimisht ndryshoi rrjedhën e luftës më të përgjakshme të historisë.

3- Më kapni nëse mundeni (2002)

Leonardo DiCaprio luan Frank Abagnale Jr. Ai u bë një ekspert për falsifikim dhe maskim dhe arriti të kontrollojë miliona dollarë, duke vepruar si mjek, një prokuror ligjor dhe një pilot i Pan Am, në moshën 19 vjeçare. Regjizuar nga Steven Spielberg , filmi është befasues kur agjenti i FBI Carl Hanratty i luajtur nga Tom Hanks po përpiqet të kapë djaloshin e ri. Jeta e vërtetë Frank Abagnale Jr. nuk është larg nga filmi pasi ai filloi të falsifikonte dhe të përdorete kartat e kreditit të babait të tij. Më vonë ai e arriti ëndrrën e tij të fëmijërisë duke falsifikuar një identitet të rremë dhe një licencë si pilot ajri, në mënyrë që të përfitonte nga hoteli i lirë që qëndron, ushqimi falas dhe biletat e lira ajrore.

2. 300 (2006)

Filmi përkujton 300 luftëtarë spartanë të udhëhequr nga Leonidas dhe tregon qëndrimin epik të shtetit Grek kundër perandorisë Persiane të udhëhequr nga Xerxes në 400 pes. Skenat e filmit janë të jashtëzakonshme, nga fjalimet emocionale deri në skenat e përgjakshme të veprimit, ku u shkruajt historia. Në fakt kjo ngjarje ka ndodhur në të vërtetë dhe 300 spartanët njihen si trupa elitare e hopliteve. Kalimi i Thermopylae, ku ndodhi beteja epike, është një kalim i njohur i cili është përdorur disa herë në të kaluarën nga pushtuesit si forcat galike në 279 para Krishtit dhe mbreti sirian Antioch III në 191 p.e.s. Ushtritë persiane mposhtën dhe vranë Leonidasin me 300 ushtarët e tij, të cilat i lejuan ata të kalojnë nëpër kalimin Thermopylae, por vetëm për t’u mposhtur në betejën e Salamis ku marina athinase mposhti dhe i detyroi persianët të ktheheshin në shtëpi. Sakrifica e Leonidas përhapi frymëzim dhe unitet në të gjithë Greqinë dhe kontribuoi në bashkëpunimin midis 2 qytet-shteteve më të mëdha, Spartës dhe Athinës.

1. Snajperi Amerikan

Chris Kyle, një snajper SEAL luajtur nga Bradley Cooper, kthehet në shtëpi nga misioni i tij i fundit në Irak por tmerret që ai përjetoi nuk e lanë të qetë. Regjisuar nga Clint Eastwood, filmi tregon jetën e Kyle që nga koha kur babai i tij i mësoi si të qëllojë, në transformimin e snajperit më të madh në histori. Filmi është i bazuar në autobiografinë e Christopher Scott Kyle. Snajperi më i mirë në botë, që u quajt legjenda nga këmbësoria detare, pasi detyra e tij ishte të mbronte trupat në luftime të ngushta. Ai shkruan në librin e tij se një nga të shtënat e tij më të gjata ishte 1,920 m larg, në 2008, jashtë qytetit Sadr në Irak. Sipas Pentagonit, numri i përgjithshëm i vrasjeve është 150. Jeta e tij ka përfunduar në mënyrë tragjike në vitin 2013, ku ai u vra nga shoku i tij Eddie Ray Routh i cili vuante nga çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD).


TË NGJASHME