HomeShowbiz

Forbes: Rihanna zyrtarisht një miliardere!


Kur Robyn Fenty, e njohur në botë si Rihanna, nisi Fenty Beauty në 2017, ajo kërkoi të krijojë një kompani kozmetike që i bëri “gratë kudo (ndjehen) të përfshira”. Një pasojë ndoshta e padëshiruar: Linja e bukurisë e ka ndihmuar atë të hyjë në një nga gradat më ekskluzive në botë: Miliardere.

Rihanna tani vlen 1.7 miliardë dollarë, vlerëson Forbes – duke e bërë atë muzikanten femër më të pasur në botë dhe e dyta pas Oprah Winfrey si artistja më e pasur femër. Por nuk është muzika e saj që e ka bërë atë kaq të pasur. Pjesa më e madhe e pasurisë së saj (rreth 1.4 miliardë dollarë) vjen nga vlera e Fenty Beauty, nga të cilat Forbes tani mund të konfirmojë se ajo zotëron 50%. Pjesa më e madhe e pjesës tjetër qëndron tek aksionet e saj në kompaninë e të brendshmeve, Savage x Fenty, me një vlerë prej rreth 270 milionë dollarë, dhe fitimet e tjeranga karriera e saj si muzikante dhe aktore.

Ndërsa Rihanna e lindur në Barbados nuk është e famshmja e vetme që përfitoi nga prania e saj në mediat sociale-ajo ka 101 milionë ndjekës në Instagram dhe 102.5 milionë në Twitter-për të ndërtuar një markë bukurie, ajo është sipërmarrësja më e suksesshme e bukurisë që e ka bërë këtë. Fenty Beauty, e cila është një ndërmarrje e përbashkët 50-50 me konglomeratin e mallrave luksoze franceze LVMH (drejtuar nga Bernard Arnault, personi i dytë më i pasur në botë), u lançua në 2017. Produktet e saj vijnë në një gamë të larmishme ngjyrash, ku baza ofrohet në 50 nuanca, duke përfshirë nuanca më të vështira për t’u gjetur për gratë me ngjyrë-dhe janë modeluar në reklamat e saj nga një grup njësoj i larmishëm njerëzish. 

Në dispozicion në internet dhe në dyqanet Sephora, të cilat janë gjithashtu në pronësi të LVMH, produktet ishin një sukses i menjëhershëm. Deri në vitin 2018, viti i parë i plotë kalendarik, linja po sillte më shumë se 550 milionë dollarë të ardhura vjetore, sipas LVMH, duke mposhtur markat e tjera të themeluara nga njerëz të famshëm si Kylie Jenner’s Kylie Cosmetics, Kim Kardashian West’s KKW Beauty dhe Jessica Alba’s Honest Co.

“Shumë gra menduan se nuk kishte linja që i përgjigjeshin tonit të lëkurës së tyre. Ishte e lehtë, e mesme, e mesme e errët, e errët, “thotë Shannon Coyne, bashkëthemeluese e konsulencës së produkteve Bluestock Advisors. “Ne të gjithë e dimë se nuk është realitet. Ajo ishte një nga markat e para që doli dhe tha, “Unë dua të flas me të gjithë ata njerëz të ndryshëm.”

Rihanna (R) dhe A $ AP Rocky janë parë duke filmuar një video muzikore në Bronx më 11 korrik 2021 në New York City.

Ndërsa shitjet e kozmetikës u ngadalësuan gjatë pandemisë, kompanitë e bukurisë vlejnë sa më parë. Aksionet e konglomerateve më të mëdhenj të bukurisë si Estée Lauder dhe L’Oréal janë rikthyer, duke arritur nivelet më të larta të të gjitha kohërave dhe duke tregtuar me shumën mbresëlënëse 7.5 (ose më shumë) herë të ardhurat vjetore. Ndërkohë, markat e pavarura si Beautycounter dhe Charlotte Tilbury nënshkruan marrëveshje me firmat e investimeve në fillim të këtij viti në vlerësime miliarda dollarëshe.

Ky është një lajm i mirë për Rihanna -n. Falë shumëfishave mbresëlënës në të cilët kompanitë e bukurisë po tregtojnë, Fenty Beauty vlen një 2.8 miliardë dollarë, vlerëson Forbes. Dhe të gjitha shenjat tregojnë se kompania vazhdon të rritet. Në raportin e saj vjetor për vitin 2020, LVMH tha se Fenty Skin, e cila u lançua vitin e kaluar, ishte në një “fillim shumë premtues” dhe “krijoi një zhurmë të paparë”, dhe se Fenty Beauty “ruajti tërheqjen e saj si një markë kryesore kozmetike”.

Fenty Beauty nuk është marka e vetme miliarda dollarëshe e Rihannas. Në shkurt linja e saj e të brendshmeve Savage x Fenty ngriti 115 milion dollarë në financim me një vlerësim 1 miliardë dollarë. 


TË NGJASHME