HomeTeknologji

Foto/ Bill Gates sapo i bëri vetes një super dhuratë

Bill Gates sapo i ka bërë vetes një super dhuratë.

Person i dytë më i pasur në botë bleu superjahtin e së ardhmes që punon vetëm me hidrogjen të lëngshëm, çka do të thotë se emetimet e tij janë thjesht ujë.

Sipas mediave ndërkombëtare, për mjetin e lundrimit “Aqua”, Gates ka paguar 645 milionë dollarë.
Aqua u prezantua për herë të parë në Panairin e Jahteve në Monako, vitin e shkuar. Jahti është 113 metra i gjatë dhe ka vend për 14 të ftuar, 31 pjesëtarë ekuipazhi, një palestër, studio për joga, sallon bukurie, vend për masazhe dhe një pishinë në pjesën e pasme. Gjithsesi, mjeti i ri lundrues pritet të jetë i gatshëm vetëm në vitin 2024.

Hidrogjeni pompohet përmes një lloji të veçantë të qelizave të karburantit që e shndërron atë në energji elektrike, ndërsa lëshon vetëm ujë që mund të jetë pompë sigurie në oqean.

Kur planet për Aqua u zbuluan, ai ishte vetëm një koncept, por vendimi i Gates për të porositur ndërtimin e anijes është një moment historik.

‘Me çdo projekt, unë sfidoj ekipin tim dhe veten time të kapërcejmë veten. Për zhvillimin e AQUA, morëm frymëzim nga mënyra e jetesës së një pronari të kujdesshëm, largpamës, shkathtësinë e teknologjisë së përparuar për ta kombinuar këtë në një superjaht me tipare vërtet të reja. ‘

Duke punuar së bashku me Arkitektët Lateral Naval, Sinot kaloi pesë muaj duke vendosur për detajet që do të kishte jahti.

64-vjeçari Bill Gates i kalon gjithmonë pushimet në jaht, por kjo është hera e parë që ai blen një të tillë.

M.H/ GotaNews


TË NGJASHME