HomePolitikë

Fríka mbërthen Europën/ Putin i shet 1 MLD$ arsenal armèsh Bjellorusisë

Vladimir Putin po i shet ármë në vlerë 1 miliard dollarë Bjellorusisë – duke nxitur frikën e një konflikti të mundshëm në kontinentin e vjetër.

Udhëheqësi bjellorus Aleksandër Lukashenko – i quajtur diktátori i fundit në kontinent – tha se po diskutonte blerjen e sistemeve të rakètave kundërajrore S-400 nga Rusia, raportojnë mediat vendase.

Raportohet se Moska gjithashtu do të furnizojë vendin me avionë të rinj luftárakë në mënyrë që të patrullojë kufijtë e saj me Europën.

Rusia dhe Bjellorusia tashmë kanë rënë dakord të integrojnë ekonomitë e tyre duke përfshirë krijimin e masave të përbashkëta tatimore dhe doganore në një plan i cili do të rrisë ndikimin e Moskës mbi fqinjin e saj.

Kjo vjen pasi Lukashenko u sanksionua nga Perëndimi për góditjen e tij të pamèshirshme ndaj protestuesve politikë pas fitores së tij “të manipuluar” në zgjedhjet e vitit të kaluar.

Bjellorusia pa dalje në det është në pragun e Europës dhe është afër shpèrthimit të konfíktit me Ukrainën.

Bashkëpunimi midis dy kombeve po monitorohet nga afër nga fuqitë perëndimore.

Këtë javë, Rusia dhe aleati i saj nisën “lojëra lúfte” me 200,000 trupa që kalonin 2,000 km si një paralajmërim për Europën dhe SHBA.

Stërvitjet ushtárake Zapad-2021 zhvillohen nga veriu në jug nga Baltiku në Ukrainë mes fríkës së pikave të ndezjes përgjatë kufijve lindje-perëndim.

Por forcat e Putinit po organizojnë gjithashtu lojëra të mëdha luftárake në Arktik pasi përfunduan të enjten stërvitje të veçanta të përbashkëta në shkallë të gjerë në ish-republikat sovjetike, në kufi me Afganistanin.

Ushtrimet Zapad -2021 – ose West -2021, në anglisht – përfshijnë një total prej 200,000 trupash, 80 aeroplanë luftárakë dhe helikopterë, plus 290 tánke, 240 pjesë artilèrie, sisteme të shumta rakètash lëshuese dhe mortája.

“Këto stërvitje nuk kanë për qëllim askënd,” këmbënguli Putini pas bisedimeve me Lukashenkon, i cili është përballur me protesta të pashembullta kundër sundimit të tij prej më shumë se një çerek shekulli.

Por stërvitjet ishin “logjike në një kohë, kur aleancat e tjera, të tilla si NATO, po rritin në mënyrë aktive praninë e tyre pranë kufijve të Rusisë dhe Bjellorusisë.

PARALAJMRIMI

Kremlini zyrtar tha: “Ne diskutuam çështje që lidhen me formimin e një hapësire të përbashkët mbrojtëse dhe sigurimin përgjatë kufijve tanë.”

Ekziston një shqetësim në shtetet baltike dhe Poloni pasi Bjellorusia ka “armátosur” emigrantët ilegalë nga Irani dhe  Iraku, duke rregulluar infiltrimin e tyre përmes kufijve të BE-së në një lëvizje të supozuar për të destabilizuar Perëndimin.

Ministri i Jashtëm letonez Edgars Rinkevics ka lëshuar një paralajmërim mbi stërvitjet Zapad-2021.

“Ju jeni në një krizë kufitare, po kryeni një stërvitje të madhe ushtárake në kufijtë e vendeve të NATO-s. Gjithashtu keni një prani të shtuar nga ana jonë, nga ana e Lituanisë, nga ana estoneze, nga ana polake e rojeve kufitare dhe nga formacionet ushtarake. Sigurisht, kjo po rrit mundësinë e incidenteve”, tha ai.

Burimi: THE SUN | Përktheu: GOTA NEWS ALBANIA


TË NGJASHME