HomeShowbiz

Fytyrat e këngëtarëve të famshëm që refuzuan të tregojnë portretin e tyre

Të jesh i suksesshëm si muzikant do të thotë edhe krijimi i një imazhi të mirë skenik. Nëse kjo është një maskë e çuditshme, përbërëse e egër, ose një kostum verbues, kjo e bën personin më të njohur.

Këto maskime shpesh tërheqin më shumë vëmendje dhe ndezin interesin midis tifozëve. Por të gjithë dëshirojnë të dinë se çfarë ndodh nëse heqim këtë “armë” skenike dhe përpiqemi të shohim se kush jeton pas saj.

Bright Side ka sjell së fundmi tetë fotografitë e njerëzve të famshëm, që refuzuan ta tregojnë në skenë fytyrën e tyre.

8. Mike Candys

Ashtu si shumë muzikantë të famshëm, DJ Mike Candys është i famshëm për maskën e tij. Me këtë helmetë gjigante të verdhë, ai duket si një emoji i gjallë. Emri i vërtetë i Mike Candys është Michael Kull. Prodhuesi i muzikës dhe DJ është 37 vjeç dhe vjen nga Zvicra. Ai fitoi shumë popullaritet me remixat e tij dhe ishte edhe në listat evropiane për një kohë të gjatë.

Mike nuk dëshiron vetëm të krijojë muzikë, por një shfaqje të tërë. Përkrenarja e tij emoji e ndihmon atë kur luan dhe argëton audiencën e tij. Konceptet e para të maskës së skenës ishin kokat e dragoit, por Mike vendosi të thjeshtojë gjithçka dhe të dilte me këtë emoji të qeshur.

 

7. Punk Daft

Ky grup muzikor u formua në fillim të viteve ’90 në Francë. Emrat e tyre të vërtetë janë Guy-Manuel de Homem-Christo dhe Thomas Bangalter. Kjo mund të jetë e habitshme, por këta njerëz nuk kishin gjithmonë helmetat e tyre. Në fillim të karrierës së tyre ata shfaqën në TV pa asnjë kostum.

Maskën e parë ata e vunë në fund të viteve 90 gjatë shfaqjeve të tyre në Francë. Së shpejti imazhi i tyre i skenës u zhvillua dhe maska u zëvendësuan me helmeta futuristike dhe kostume të stilit të lartë. Në ditët e sotme është vërtet e vështirë të gjesh fotot e tyre të tanishme pa “armaturën”, pasi që ata vijnë në ndonjë event shumë mirë të veshur dhe me maskë të plotë. Por në vitin 2014 fotografët arritën të kapnin ata në disa fotografi në aeroport, pasi dyshja u kthyen nga mbrëmja e ndarjes së çmimeve ‘Grammy’.

6. Slipknot

Slipknot veshin maskat e tyre për të tërhequr vëmendjen e publikut larg tyre dhe mbi muzikën e tyre. “Është mënyra jonë për t’u bërë më intime me muzikën”, komenton vokalisti. Ideja e mbulimit të fytyrës së tyre u ngrit nga një prej anëtarëve të grupit. Koncepti u zhvillua më tej dhe së shpejti u përputhën kostumet me imazhin e tyre në skenë.

Slipknot arritën të mbanin fytyrat e tyre të fshehura për shumë vite. Ndërsa popullariteti i grupit u rrit me shpejtësi, identitetet e anëtarëve të grupit u zbuluan përfundimisht. Emrat e tyre janë Sid Wilson (piano), Alessandro Venturella (bas), Jay Weinberg (bateri), Jim Root (kitarë), Craig Jones (piano/ kitarë), Shawn Crahan (vokalist), Mick Thomson (kitarë) dhe Corey Taylor (vokalist).

 

5. Deadmau5

Deadmau5, një DJ i njohur nga Kanadaja me koleksionin e tij të maskave të miut, me ngjyra dhe madhësi të ndryshme, nuk mund të lihet pa u vënë re. Nofka e muzikës së tij u frymëzua nga trupi i një miu të ngrirë që gjeti në një kompjuter që ai kishte. Ai krijoi një përkrenare për të mbështetur emrin dhe u bë një pajisje thelbësore në imazhin e tij.

Personi pas kësaj maske të madhe të përshtatur është Joel Zimmerman. Tatuazhet e mëdha nuk lënë asnjë dyshim. Për më tepër, ky DJ nuk ka ndër mend heqjen e maskës edhe për shumë kohë.

 

4. Cazzette

Ky grup suedeze solli modën për helmeta të mëdha në një nivel krejt të ri. Shumë më shumë si emri i skenës së tyre, ata mbajnë kaseta gjigante në kokat e tyre me qarqe dredha-dredha si sytë. Ky vetë-prezantim i zgjuar tërheq më shumë fansa dhe interes për këta muzikantë.

Emrat e tyre janë Alexander Björklund dhe Sebastian Furrer. Në vitin 2011, DJ-të dhanë performancën e tyre të parë në Suedi. Pasi arritën në krye të tabelave në atdheun e tyre filluan të luajnë në mbarë botën, duke ndarë muzikën e tyre me fansat e tyre në shkallë globale.

 

3. Marshmello

Nëse përmendim edhe fjalët “ndjesi gjatë natës” atëherë është e qartë se bëhet fjalë për Marshmellon. Disa vjet mbrapa ky djalë i talentuar, me një maskë marciale gjigante që tërhoqi vëmendjen, filloi të këndonte në skenën muzikore duke fituar një numër të jashtëzakonshëm fansash për shumë pak kohë. Ai ka krijuar një mister në lidhje me identitetin e tij të vërtetë dhe kjo ndez audiencën për ta njohur më shumë.

Ka pasur shumë zbulime të rreme nga vetë Marshmello: sapo doli të ishte Will Ferrell, një herë u prezantua një emër tjetër – Shawn Mendes. Megjithatë identiteti i vërtetë i Marshmellos është Christopher Comstock, i njohur si DJ Dotcom. Të dy kanë të njëjtët emra, datat e lindjes, menaxhimin e tatuazhit, dhe stilet e njëjta muzikore.

Gjithashtu, në vitin 2015, Skrillex ishte përgjuar nga një bisedë e bërë përmes Yahoo!, ku ishte shprehur: “Është Chris”, “Oh, Marshmello” – ishte përgjigjur Skrillex.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Banksy

Banksy është një nga artistët më kontroversë në botë. Graffiti i tij i mrekullueshëm e ka kthyer botën e artit me kokë poshtë. Problemet që ilustron në punën e tij tërheqin shumë vëmendje publike dhe nuk lënë askënd indiferent. Megjithatë, pas 20 vjetësh në skenën e grafiteve, identiteti i tij ende mbetet i panjohur.

Shumica e tifozëve të tij besojnë tani se Banksy është Robin Gunningham. Një fotografi e tij me disa furnizime grafiti pranë grafiteve të tij “Boy of a Lifebuoy” dolën në sipërfaqe. Të gjitha dyshimet u shpërndanë krejtësisht kohë më parë kur Banksy zbuloi “shakanë e tij”. Gjatë panikut të përgjithshëm dhe emocioneve dikush arriti të merrte një fotografi të artistit, ku ai shfaqej pa maskë.

1. Buckethead

Buckethead është ndoshta personazhi më misterioz publik deri më sot. Ai është i njohur për daljen e tij në skenë me një maskë të bardhë dhe një kovë në kokë. Buckethead i tregon tifozëve historinë e tij të mërzitur: ai u rrit nga pulat dhe një ditë pula gërvishten fytyrën e tij, por kjo nuk kishte rëndësi për të. Kjo vetëm do të thoshte se ai duhej të vinte një maskë të përditshme si për Halloween. Tani Buckethead udhëton në botë duke dhënë shfaqje të mëdha dhe duke informuar publikun për gjërat e tmerrshme që njerëzit bëjnë për miqtë e tij të ndyrë në restorantet e ushqimit të shpejtë në të gjithë botën.

Emri i vërtetë i këtij “djali pulë” është Brian Patrick Carroll. Kur u pyetën për maskën e tij nga MTV News, Buckethead thjesht u përgjigj: “Nuk ka maskë.” Interneti është plot me fotografi të rrejshme dhe zbulon fytyrën e vërtetë të Buckethead, por pasi që ai është aq sekret, askush nuk e ka parë kurrë atë pa maskën e tij.


TË NGJASHME