HomeLajme

Gjenden rrënojat e anijes australiane të Luftës së Dytë Botërore

Rrënojat e një anijeje australiane të fundosur nga një nëndetëse japoneze në Luftën e Dytë Botërore janë gjetur pas 77 vjetësh, thonë zyrtarët.

“NS Iron Crown”, një anije mallrash detare, u sulmua jashtë shtetit të Victoria në vitin 1942, duke vrarë 38 njerëz. Pesë anëtarë të ekuipazhit mbijetuan.

Anija u mbyt brenda 60 sekondave të sulmit në Bass Strait.

Arkeologët detarë e quajtën tragjedinë “një ngjarje me rëndësi kombëtare”.

Një ekip kërkimi nga Muzeu Australian i Detit gjeti anijen rreth 100 kilometra larg Victoria.

Nga matjet deri në 100 metra, anija u gjet e drejtë dhe “relativisht e paprekur” rreth 700 metra nën sipërfaqen e oqeanit, thanë zyrtarët. Harku i saj, hekurat dhe ankorat u gjetën gjithashtu në vend.

Ekipi përdori pajisje sonare dhe një aparat për të pastruar shtratin e detit dhe për të hartuar faqen.

Anija kishte qenë duke transportuar minerale nga Australia e Jugut në Uellsin e Ri Jugor, kur u sulmua. Të pesë të mbijetuarit u shpëtuan nga uji nga një anije tjetër.

Anëtari i saj më i vjetër i mbijetuar i ekuipazhit vdiq në 2012. Vendndodhja e saktë e aksidentit nuk është zbuluar për të mbrojtur vendin.

Autoritetet thanë se planifikonin të mbanin një shërbim përkujtimor atje.


Burimi: Top Channel


TË NGJASHME