HomeShëndeti

Gjëra që dietologët bëjnë çdo dimër

Janë disa sekrete të vogla që dietologët e njohur bëjnë çdo fillim dimri. Për një shëndet të mirë, këtu janë pesë gjëra që duhet të mbani shënim për këtë sezon të ftohtë, që ta kaloni në mënyrën më të mirë të mundshme.

Shtoni hudhër në çdo gjë

Ushqimet nuk kanë nevojë të kenë një emër të bukur dhe një çmim që të klasifikohet në super ushqim. Hudhra është një antibiotik natyral me veti antivirale, duke e bërë atë një mbikëqyrës të plotë imun dhe mbrojtës kundër dimrit. Përbërësi aktiv në hudhër, alicin, lëshohet për të maksimizuar mbrojtjen potencën e saj shtypni hudhrën tuaj dhe pastaj lijeni të qëndrojë për 10 minuta para gatimit.

Sigurohuni të hani turshi

Ju mund të forconi mbrojtjen tuaj ndaj sëmundjeve duke rritur nivelet e “baktereve miqësore” në traktin digjestiv me një potencë të lartë, shtojcë probiotike me shumë shtresa. Ju gjithashtu mund t’i mbështesni këto baktere miqësore përmes ushqimit duke ngrënë ushqime të fermentuara “të gjalla” të tilla si lakër turshi, kos natyral, etj.

Pini çaj xhinxhëfili

Xhinxhëfili i freskët rrënjë është parë që ka antioksidant, anti-inflamator dhe antimikrobial të fuqishëm. Çaji i xhinxhëfilit është fantastik kur ju ndjeni fillimet e një të ftohti. Ne ndjehemi të ngrohtë tashmë vetëm duke menduar për këtë. Gjithashtu nxit djersën, e cila mund të ndihmojë në reduktimin e etheve, freskimin e trupit dhe përshpejtimin e eliminimit të toksinave nga sistemi.

Merrni vitaminë D

Nuk quhet vetëm “vitaminë e diellit”. Ne natyrisht prodhojmë Vitamin D nën lëkurën tonë në përgjigje të rrezeve të diellit, por realiteti është se gjatë muajve të dimrit një numër i madh prej nesh janë të mangët në vitaminë D. Kjo është e rëndësishme sepse jo vetëm vitamina D luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e duhur të sistemit tonë imunitar, por nivelet e ulëta të kësaj vitamine janë lidhur edhe me kushtet e humorit të tilla si depresioni dhe çrregullimi emocional sezonal.

Bëni ushtrime fizike

Mund të jetë gjëja e fundit që ne ndjejmë të bëjmë në një mbrëmje të ftohtë dhe të errët dimri (sidomos kur kemi një gotë verë të kuqe përpara), por stërvitja me të vërtetë është një nga nxitësit më të mirë imunitar që ekziston.


TË NGJASHME